درآمد سرانه کره جنوبی برای نخستین بار به سطح هفت کشور ثروتمند جهان رسید

روند صعودی شاخص کل بورس کره جنوبی(KOSPI)
روند صعودی شاخص کل بورس کره جنوبی(KOSPI)   -  Copyright  Ahn Young-joon/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی

مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی به مردم کشورش نوید داد که استراتژی دولت در جلوگیری از تعطیلی گسترده فعالیت‌های اقتصادی در دوره شیوع ویروس کرونا موجب شده تا درآمد سرانه مردم کره جنوبی برای نخستین بار به سطح کشورهای عضو گروه هفت برسد.

درآمد سرانه کره جنوبی به دلیل متحمل شدن رکود اقتصادی خفیف در سال ۲۰۲۰ به سطح هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان رسید.

اقتصاد کره جنوبی در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۰ میلادی و با تکیه بر حفظ رونق صادرات خود، موفق شده تا رشدی حدود ۰.۹ درصدی را تجربه کند. رخدادی که احتمالا کاهش تولید ناخالص داخلی این کشور در سال گذشته میلادی را به ۱ درصد خواهد رساند. در این صورت اقتصاد این کشور در مقایسه با کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، آسیب کمتری را از شیوع ویروس کرونا متحمل خواهد شد.

در همین حال مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی به مردم کشورش نوید داد که استراتژی دولت در جلوگیری از تعطیلی گسترده فعالیت‌های اقتصادی در دوره شیوع ویروس کرونا، موجب شده تا درآمد سرانه مردم کره جنوبی برای نخستین بار به سطح کشورهای عضو گروه هفت برسد.

بر اساس داده‌های بانک جهانی، درآمد سرانه کره جنوبی در سال ۲۰۱۹ میلادی برابر با ۳۳ هزار و ۷۹۰ دلار بوده که کمی کمتر از درآمد سرانه ایتالیا با ۳۴ هزار و ۵۳۰ دلار است. اما ایتالیا که در میان هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان پایین‌ترین درآمد سرانه را دارد، در سال ۲۰۲۰ میلادی با افت ۹ درصدی تولید ناخالص داخلی خود مواجه شده و همین امر موجب پیشی گرفتن درآمد سرانه کره جنوبی از این کشور شده است.

با کاهش موارد روزانه ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در کره جنوبی که از اوج هزار مورد در دسامبر به حدود ۳۰۰ مورد رسیده، این امیدواری وجود دارد که رونق اقتصادی این کشور در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ نیز با اتکا به رشد بخش صادرات و حمل و نقل ادامه یابد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطابق ارزیابی سال ۲۰۱۸ میلادی صندوق بین‌المللی پول هفت کشور آمریکا، آلمان، کانادا، فرانسه، بریتانیا، ژاپن و ایتالیا در مجموع ۵۸ درصد ثروت خالص جهان را که معادل ۳۱۷ هزار میلیارد دلار است، در اختیار دارند و ۴۶ درصد تولید ناخالص داخلی جهان نیز متعلق به این کشورهاست.

مطالب مرتبط