روحانی پس از تحریم ترامپ: دوران یک ظالم تمام شد، توپ در زمین آمریکاست

روحانی
روحانی   -  Copyright  آسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی

«کسانی که امروز وارد کاخ سفید می‌شوند در سیاست بوده‌اند و مسائل سیاسی را می‌فهمند.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اعلام کرد کشورش در صورتی که آمریکا به برجام برگردد آمادهٔ بازگشت به تعهدات هسته‌ای خود خواهد بود.

رئیس دولت ایران با اعلام آنکه دونالد ترامپ «سیاست بلد نبود» گفت: «کسانی که امروز وارد کاخ سفید می‌شوند در سیاست بوده‌اند و مسائل سیاسی را می‌فهمند.»

حسن روحانی که دولت او در روزهای گذشته تحریم‌هایی را نیز علیه دونالد ترامپ و شماری از مقامات سیاسی ایالات متحده وضع کرده، تصریح کرد که اگر طرف آمریکایی «تعهدات» برجامی خود را «به‌شکل مؤثری انجام دهد» آنگاه «در این طرف هم تعهدات اجرا خواهد شد.»

وی همچنین از رسانه‌ها و منتقدان داخلی دولت خواست تا اعلام کنند که مشکلات کنونی کشورش نتیجهٔ توطئه‌های دولت پیشین ایالات متحده بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری ایران در حالی از اعضای ۵+۱ خواست به تعهدات خود عمل کنند که بانک مرکزی این کشور در روزهای اخیر اعلام کرد تمایلی به همکاری با اینستکس، سازوکار مالی پیشنهادی اروپا ندارد.

بانک مرکزی ایران اعلام کرد مایل نیست منابعش را وارد سازوکار حمایت از مبادلات تجاری کند و ترجیح می‌دهد واردات کالا به ایران را بدون اتکا به مجرای مالی اروپا دنبال کند.

دولت ایران امیدوار است که بدون دادن امتیاز چندانی در زمینهٔ برجام، بتواند با دولت آیندهٔ جو بایدن در ایالات متحده کنار بیاید. از سوی دیگر جو بایدن ضمن اعلام تمایل به بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران تصریح کرده است که این اقدام منوط به اصلاحاتی به‌ویژه در برنامه‌های موشکی این کشور خواهد بود.

برگزاری رزمایش‌های ارتش و سپاه در هفته‌های منتهی به پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ، گام دیگری در راستای اثبات برگشت‌ناپذیربودن مواضع کنونی ایران شمرده می‌شود.

مطالب مرتبط