چین ۲۸ تن از اطرافیان ترامپ از جمله پمپئو را تحریم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
مایک پمپئو
مایک پمپئو   -   کپی رایت  AP Photo

دولت چین شماری از اطرافیان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از جمله مایک پمپئو، وزیر امور خارجه دولت او را تحریم کرد.

وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه (یکم بهمن) همزمان با تحلیف جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا با انتشار بیانیه‌‌ای اعلام کرد تصمیم به تحریم ۲۸ شخصیت و مقام سیاسی دولت پیشین آمریکا گرفته است که ادعا می‌کند حاکمیت چین را «شدیدا نقض کرده‌اند».

بر پایه تصمیم تازه دولت پکن، افراد تحریم شده و اعضای خانواده آنها از ورود به سرزمین اصلی چین، هنگ کنگ و ماکائو منع شده و نهادهای مرتبط با آنها نمی‌توانند با چین تجارت کنند.

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی در دوران ترامپ و معاون پیشین او مت پوتینگر، پیتر ناوارو، مشاور تجاری ترامپ و نیز کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل تا این زمان در سیاهه افراد مورد تحریم چین قرار دارند.

مقامات ذکر شده در ترسیم موضع دولت ترامپ در قبال چین شامل تحریم‌های مختلف و نیز در صدور بیانیه روز آخر مبنی بر نسل‌کشی دولت پکن در استان سین کیانگ نقش مهمی داشته‌اند.

نام استیو بانن، مشاور سابق ترامپ و جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید نیز در این فهرست دیده می‌شود.

مقامات چینی می‌گویند که این افراد «مجموعه‌ای از اقدامات دیوانه‌وار را برنامه‌ریزی، ترویج و اجرا کرده، با دخالت شدید در امور داخلی چین منافع این کشور را تضعیف و به مردمش اهانت کرده‌اند و روابط چین با آمریکا را به طور جدی مختل نموده‌اند».

دولت چین تصمیم تازه خود را در حالی اعلام کرد که مراسم تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن بدون حضور دونالد ترامپ در واشنگتن برگزار شد.