Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

وزارت خزانه‌داری آمریکا روسای آستان قدس رضوی و ستاد اجرایی فرمان امام را تحریم کرد

مایک پمپئو و استیو منوچین
مایک پمپئو و استیو منوچین Copyright AP Photo/Susan WalshSusan Walsh
Copyright AP Photo/Susan Walsh
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این مؤسسات رهبران فاسد ایران را قادر می‌سازند تا از یک سیستم مالکیت بر طیف وسیعی از بخشهای اقتصاد ایران، سوء استفاده کنند.»

آگهی

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد دو شخصیت حقیقی و ۱۶ شخصیت حقوقی ایرانی را به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه‌ای درباره چرایی و هدف این تحریم‌ها اعلام کرد: آمریکا «دو سازمان تحت کنترل رهبر ایران، ستاد اجرایی فرمان امام و آستان قدس رضوی را تحریم می کند. ستاد اجرایی فرمان امام و آستان قدس رضوی در حالی خود را به عنوان مؤسسه خیریه جا می زنند، بخش بزرگی از اقتصاد ایران از جمله اموال ضبط شده از مخالفان سیاسی و اقلیت های مذهبی را به نفع علی خامنه‌ای، رهبر ایران، دفتر او، و مقامات ارشد دولت ایران، کنترل می کنند.» در این بیانیه آمده است «این مؤسسات رهبران فاسد ایران را قادر می‌سازند تا از یک سیستم مالکیت بر طیف وسیعی از بخشهای اقتصاد ایران، سوء استفاده کنند.»

دولت دونالد ترامپ که از بیش از ۲ سال پیش با خروج از برجام «سیاست فشار حداکثری» را در برابر ایران در پیش گرفته، در آخرین روزهای فعالیت خود همچنان نهاد و اشخاص مرتبط با جمهوری اسلامی را تحریم می‌کند.

احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی و محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شده‌اند.

براساس بیانیه مایک پمپئو «این نهاد ها مطابق فرمان اجرائی ۱۳۸۷۶ که رهبر جمهوری اسلامی ایران، دفتر رهبری و نهادهای وابسته به آن را هدف قرار می‌دهد، تحریم می‌شوند.»

ایالات متحده آمریکا پیش‌تر شخص علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و دفتر وی را تحریم کرده بود.

به گفته وزیر امور خارجه ایالات متحده آخرین دور تحریم‌ها علیه نهادهای وابسته به حکومت ایران «به دنبال تحریم وزارت خزانه داری در نوامبر ۲۰۲۰ علیه بنیاد مستضعفان است که یک مجموعه عظیم تحت کنترل خامنه‌ای با دارایی‌هایی در بخش‌های اصلی اقتصاد ایران به شمار می رود. تخمین زده می‌شود که ستاد اجرایی فرمان امام و آستان قدس رضوی همراه با بنیاد مستضعفان و [قرارگاه سازندگی] خاتم‌ الانبیا، نهاد تحت مالکیت سپاه پاسداران که از پیش تحریم شده است، بیش از نیمی از اقتصاد ایران را کنترل می کنند.»

براساس تصمیم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، شماری از شرکت‌های وابسته به آستان قدس رضوی و ستاد اجرایی فرمان امام ازجمله گروه توسعه اقتصادی تدبیر و چند شرکت وابسته به آن را در فهرست تحریم‌های این کشور گنجانده است. به‌علاوه شرکت محصولات پتروشیمی قائد بصیر، شرکت مهندسی نیروی ری و همچنین شرکت توزیع برق آبادان، شرکت برکت و شرکت گسترش الکترونیک مبین هم تحریم شده اند.

در حالیکه دولت دونالد ترامپ طبیعتا باید تا هفته آینده قدرت را به جو بایدن واگذار کند، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده پس از اعلام دور جدید تحریم‌ها علیه ایران گفت: « ما به هدف قرار دادن نهادها و اشخاصی که مقامات فاسد ایران را با هزینه مردم ایران ثروتمند می‌سازند، ادامه خواهیم داد.» معلوم نیست آیا واشنگتن در هفت روز آینده تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران وضع خواهد کرد یا نه.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ حدود سه ماه پیش گفته بود ایالات متحده گزینه‌های پرشماری برای اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: اقتصاد ایران تحلیل رفته است اما توافق با بایدن را ترجیح می‌دهند

فرمانده کل سپاه پاسداران: اقتصاد ایران در اثر تحریم‌ها جان گرفت

مجمع تشخیص و مصلحت نظام ایران مخالف لایحه «حجاب و عفاف» است