Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات پارلمانی در قزاقستان و رای‌گیری برای تغییر نظام پارلمانی به ریاستی در قرقیزستان

انتخابات در قرقیزستان
انتخابات در قرقیزستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهروندان دو کشور همسایه آسیای میانه، قزاقستان و قرقیزستان، روز یکشنبه ۲۱ دی (۱۰ ژانویه) پای صندوق‌های رای رفتند تا در دو انتخابات سراسری شرکت کنند.

آگهی

شهروندان دو کشور همسایه در آسیای میانه، قزاقستان و قرقیزستان، روز یکشنبه ۲۱ دی (۱۰ ژانویه) به پای صندوق‌های رای رفتند تا در دو انتخابات سراسری شرکت کنند.

در قرقیزستان، جایی که انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری و همه‌پرسی تعیین نظام حکومتی کشور در جریان است، حدود ۳ میلیون و ۵۶۳ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هسند.

قرقیزستان دارای یک نظام حکومت پارلمانی است و از آنان خواسته شده است تا نظر خود را درباره تغییر این نظام به نظام حکومت ریاستی بیان کنند.

همزمان ۱۷ تن نامزد پست ریاست‌جمهوری هستند و کسی که بیش از ۵۰ درصد آرای ماخوذه را کسب کند به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب خواهد شد.

پیشتر در پی اعتراضات به نتایج انتخابات پارلمانی ماه اکتبر، نتایج آن انتخابات لغو شده و سورنبای جینبکف رئیس‌جمهور سابق از سمت خود استعفا داد.

انتخابات در قزاقستان

در آن سو در قزاقستان ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای پای صندوق‌ها رفته‌اند تا تکلیف ۱۰۷ کرسی مجلس را مشخص کنند.

احزاب مخالف نظیر حزب ملی سوسیال دموکرات این انتخابات را تحریم کرده‌اند و انتظار می‌رود که حزب «نور آتان» (نور میهن) متعلق به نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهور سابق قزاقستان، همچون دهه‌های گذشته پیروز این انتخابات باشد.

سلطان نظربایف ۸۰ ساله علی رغم کناره گیری از قدرت در دو سال پیش همچنان چهره‌ای بسیار تأثیرگذار در ساختار سیاسی قزاقستان به شمار می‌رود و علاوه بر رهبری حزب حاکم، ریاست شورای امنیت ملی را بر عهده دارد.

پیشتر در روز یکشنبه ده‌‌ها نفر با تجمع در میدانی در آلماتی، بزرگترین شهر قزاقستان، به نحوه برگزاری انتخابات اعتراض کردند و شعارهای «تحریم انتخابات» و «نظربایف باید برود» سر دادند. این تجمع اما به سرعت توسط پلیس محاصره شد و ۳۰ نفر بازداشت شدند.

در انتخابات روز یکشنبه قزاقستان ۳۱۲ نامزد برای کسب ۱۰۷ کرسی مجلس رقابت می‌کنند.

در حال حاضر حزب حاکم با ۸۴ کرسی از ۱۰۷ کرسی اکثریت مجلس این کشور را در دست دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات قزاقستان؛‌ دو پادشاه در اقلیمی نگنجند

حزب کارگر با وعده ایجاد تغییرات عمده در بریتانیا روی کار آمد؛ استارمر در نطق پیروزی چه گفت؟

کارگران پشت دروازه وست‌مینستر؛ حزب محافظه‌کار کلید خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ را پس می‌‌دهد