«سرزمین بی‌صاحب»؛ همه‌جا پای موساد در میان است

سریال No Man's Land
سریال No Man's Land Copyright ARTE
Copyright ARTE
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این سریال مخاطب را با خود از جنبش سبز و قتل دانشمندان هسته‌ای در تهران به بمب‌گذاری در قاهره، و از بریگادهای انترناسیونال کوبانی به عضوگیری داعش در بریتانیا می‌برد.

آگهی

شبکه تلویزیونی دولتی فرانسه و آلمان، درماه نوامبر سریال «سرزمین بی‌صاحب» No Man's Land (به عربی ارض المحرمه و به کُردی Erdê bê kes û bê xwedî) را به نمایش گذاشت.

این سریال درباره بحران‌های خاورمیانه تا ۲۱ ماه مه امسال در سایت اینترنتی آرته به ۶ زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی و لهستانی در دسترس همگان است.

این مینی-سریال محصول مشترک اسرائیل، فرانسه و بلژیک است و شبکه آرته فرانسه تهیه کننده اصلی آن به شمار می‌رود. آمت کوهِن، رون لِشِم، ماریا فلدمن و ایتان منصوری، کارگردانان اسرائیلی، این سریال ۸ قسمتی را ساخته اند.

No Man's Land روایت بحران‌های خاورمیانه از ایران تا سوریه و عراق است و تاثیر این بحران‌ها بر اروپا را نشان می‌دهد. ماجرا، با یک درام براساس داستان تلاش یک مرد جوان فرانسوی برای یافتن خواهرش در میان جنگجویان کرد سوریه در «روژآوا» آغاز می‌شود. این سریال مخاطب را با خود از جنبش سبز و قتل دانشمندان هسته‌ای در تهران به بمب‌گذاری در قاهره، و از بریگادهای انترناسیونال کوبانی به عضوگیری داعش در بریتانیا می‌برد.

سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل، موساد، حلقه واسط تمام بخش‌های این اثر هنری جذاب و عامه‌پسند است.

این سریال که با نظر مثبت مخاطبان پرشمار و منقدان همراه بوده، به دلیل رمزگشایی در تمام قسمت‌ها و همزمان حفظ تعلیق و طرح پرسش‌های جدید، تا لحظات پایانی جذاب و پرکشش می‌ماند.

اگرچه «سرزمین بی‌صاحب» No Man's Land، به زبان انگلیسی ساخته شده است اما بسیاری از سکانس‌های آن با زبان‌های اصلی منطقه یعنی عربی و کردی به نمایش درآمده است. در صحنه‌هایی که در ایران می‌گذرد، همه فعالان سیاسی، جاسوس‌ها و پژوهشگران انگلیسی صحبت می‌کنند اما در جریان اجرای یک عملیات در قاهره، ماموران اطلاعاتی ایرانی به فارسی مکالمه می‌کنند.

فلیکس موآتی، ملانی ‌تی‌یری (هر دو از فرانسه) سهیلا یعقوب (سوئیس) و جیمز فلوید (بریتانیا) بازیگران اصلی «سرزمین بی‌صاحب» No Man's Land هستند.

پخش همزمان No Man's Land با یک سریال جاسوسی تلویزیون دولتی اسرائیل با نام خاتوفیم (هاتوفیم) در همین شبکه آرته، نشانگر تفاوت‌های چشمگیر یک اثر دولتی با یک اثر مستقل با وجو داشتن بن‌مایه مشابه است. خاتوفیم، الهام بخش ساخت سریال معروف آمریکایی هوملند است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زمان فیلمبرداری قسمت جدید سریال پرطرفدار «فرندز» مشخص شد

شعارهای انتخاباتی نتانیاهو؛ تحریم سریال آمریکایی و الحاق شهرک‌های کرانه باختری به اسرائیل

مقامات روسیه: حمله خونین به سالن کنسرت به درخواست‌ها برای پیوستن به ارتش بطور چشمگیری افزود