هزاره‌های شیعه پاکستان از به خاک سپردن قربانیان کشتار معدن خودداری کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
تظاهرات اقلیت هزاره در حومه کویته
تظاهرات اقلیت هزاره در حومه کویته   -  Copyright  AP Photo

همزمان با ادامه تظاهرات علیه «انفعال» دولت پاکستان در حفاظت از حیات و امنیت شهروندان هزاره، خانواده‌های قربانیان کشتار معدن ذغال سنگ مچه در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، جنازه‌های عزیزان خود را به خاک نمی‌سپارند.

معترضان روز چهارشنبه و برای چهارمین روز پیاپی با اجتماع در حومه کویته، مرکز بلوچستان خواستار اجرای عدالت و حمایت بیشتر دولت شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه تظاهرات مشابهی در بندر کراچی برگزار شد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت اسلامی مسئولیت قتل ۱۰ کارگر معدن را در نزدیکی شهر کویته را بر عهده گرفته است. همه قربانیان کشتار یکشنبه از اقلیت هزاره بلوچستان بودند.

باوجود احکام اسلامی برای دفن فوری جسد، معترضان با خودداری از اجرای این فریضه دینی، استیصال خود در جامعه پاکستان را به نمایش گذاشته اند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان با انتشار پیامی در توییتر ضمن وعده حمایت بیشتر از هزاره‌ها و تلاش برای جلوگیری از روی دادن حملات مشابه از آن‌ها خواست تا عزیزان خود را دفن کرده و به این ترتیب مایه تسلای ارواح آن‌ها شوند.

پیام عمران‌خان به بازماندگان کشتار معدن در بلوچستان

همچنین دو وزیر دولت فدرال پاکستان روز چهارشنبه برای مجاب کردن شهروندان معترض به خاکسپاری اجساد عزیزانشان به کویته سفر کردند.

دولت اسلامی هزاره‌های عمدتا شیعه را مشرک تلقی کرده و خون آن‌ها را مباح می‌داند. دولت پاکستان تاکنون هیچگاه فعالیت این گروه تروریستی در خاک این کشور را قبول نکرده است. با این حال داعش پاکستان در سال‌های اخیر مسئولیت حملاتی از جمله بمب‌گذار مرگ‌بار در آوریل ۲۰۱۹ در بازاری در کویته را برعهده گرفته است.

شاخه پاکستان دولت اسلامی با لشکر جهنگوی، یکی از پرسابقه‌ترین گروه‌های تروریستی محلی متحد است. لشکر جهنگوی، خود متحد طالبان پاکستان به شمار می‌رود.