ولیعهد عربستان و امیر قطر در آغوش هم؛ توافق‌نامه همبستگی امضا و ایران «تهدید و ویرانگر» اعلام شد

استقبال ولیعهد عربستان از امیر قطر
استقبال ولیعهد عربستان از امیر قطر Copyright Amr Nabil/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Amr Nabil/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس به میزبانی عربستان و حضور امیرقطر توافقنامه ای را امضا کردند که طی آن بحران سه ساله قطر با عربستان و متحدان این کشور پایان می یابد. در این نشست باردیگر از برنامه موشکی و هسته ای ایران به عنوان تهدید منطقه ای یاد شد.

آگهی

توافق نامه «همبستگی و ثبات»‌ موسوم به «العلا» برای پایان دادن به بحران سه ساله قطر در نشست سالانه شورای همکاری خلیج فارس به امضای تمام کشورهای عضو رسید. العلا شهر و منطقه باستانی ثبت شده در میراث یونسکوست که در عربستان سعودی قراردارد.

عربستان سعودی میزبان چهل و یکمین دوره این نشست در روز سه شنبه بود.

اتفاق تاریخی این دوره، شرکت امیر قطر، تمیم حمدآل ثانی، در این اجلاس در خاک عربستان بود. محمد بن سلمان، ولیعهد و قدرتمندترین رهبر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، شخصا در فرودگاه از امیر قطر استقبال کرد و او را با وجود معذوریت های کرونایی به آغوش کشید.

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی که سخنران افتتاحیه این نشست بود از تلاش های امیر فقید کویت و کاخ سفید و سلطان عمان برای تلاشهایشان در حل اختلافات میان کشورهای عضو تشکرکرد.

بن سلمان گفت این تلاش‌ها به ما کمک کرد تا به توافق‌نامه العلا برسیم «جایی که بر همبستگی و ثبات خلیج، عربی و اسلامی خودمان تاکید می کنیم.»

وی همچنین تاکید کرد که که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تنها با همبستگی است که می توانند از عهده چالشهای منطقه ای برآیند. محمد بن سلمان باردیگر ایران را مهم ترین عامل بحران های منطقه ای خواند و گفت:‌‌ « امروز نیاز به همبستگی در مقابل چالش های منطقه ای داریم. بویژه برای مقابله با رفتارهای ویرانگر ایران و همچنین برنامه موشکی و هسته ای این کشور که صلح و امنیت منطقه را تهدید می کند.»‌

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب با استقبال از نتیجه نشست شورای همکاری خلیج فارس گفت: «هر اقدام موثری که منجر به ایجاد آرامش و عادی شدن روابط بین کشورهای عربی شود نهایتا به نفع اتحاد و همبستگی جمعی اعراب خواهد بود.» وی تاکید کرد چالش اصلی منطقه امنیت است و کلید آن در دست رهبران عرب.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر و نائب رئیس امارات و حاکم دبی نیز که در این اجلاس شرکت کرده بود، نتایج نشست شورای همکاری خلیج فارس را «مثبت» خواند.

وزیر خارجه کویت، احمد ناصر الصباح، که کشورش عامل اصلی میانجیگری و پایان تنش ها میان قطر و عربستان و متحدان او از جمله بحرین و امارات بوده، یکروز پیش از این اجلاس اعلام کرده بود که عربستان سعودی مرزهای زمینی و هوایی خود را پس از بیشتر ازسه سال به روی قطر بازگشایی می کند.

عربستان سعودی و متحدان منطقه ای این کشور، امارات و بحرین و مصر از ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند. دلیل اصلی قطع روابط با قطر نزدیک شذن دوحه با تهران و حمایت امیرنشین از اخوان المسلمین عنوان شده بود. این کشورها برای پایان دادن به محاصره زمینی قطر سیزده شرط از جمله کاهش روابط با تهران و قطع حمایت از گروه اخوان المسلمین و تعطیلی شبکه الجزیره را مطرح کردند که قطر حاضر نشد به این شروط تن دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطر خواستار گفتگوی کشورهای عرب خلیج فارس با ایران شد

کویت در نقش میانجی بین قطر و ۴ کشور عربی؛ ایران و اتحادیه اروپا استقبال کردند

رئیس جمهوری اوکراین وارد عربستان شد؛ گفتگوهای صلح زلنسکی و بن‌سلمان در ریاض