نوسان قیمت نفت؛ بازار جهانی در تلاطم تنش‌های خاورمیانه و بن‌بست نشست اوپک

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
استخراج نفت در تگزاس آمریکا
استخراج نفت در تگزاس آمریکا   -  کپی رایت  AP Photo

قیمت جهانی نفت طی ۲۴ ساعت گذشته تحت تاثیر بن‌بست نشست وزرای کشورهای صادرکننده نفت و افزایش دوباره شیوع کرونا از یک سو و افزایش تنش در خاورمیانه از سوی دیگر، در دامنه ۵۰.۶ تا ۵۳.۲ دلار نوسان کرد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) به همراه متحدان این سازمان به رهبری روسیه، نشست خود را برای ارزیابی ماهانه شرایط بازار نفت در سال ۲۰۲۱ برگزار کرد؛ نشستی که با ادامه اختلاف میان روسیه و کشورهای قدرتمند اوپک به ویژه عربستان دوشنبه شب بی‌نتیجه به پایان رسید.

بدین ترتیب گروه کشورهای صادرکننده نفت موسوم به اوپک پلاس، نتوانستند در مورد تغییر در تولید نفت طی ماه فوریه به توافقی برسند، رخدادی که موجب شد تا قیمت هر بشکه نفت پایه برنت بیش از ۱ درصد کاهش پیدا کند و بار دیگر به کمتر از ۵۱ دلار برسد.

عربستان سعودی با هدف افزایش قیمت نفت با افزایش عرضه مخالف است ولی روسیه به دلیل حفظ بازار خود از ایده افزایش تولید و عرضه نفت حمایت می‌کند. ادامه نشست وزارتی اوپک پلاس به امروز(سه‌شنبه) موکول شده است.

با این حال، موسسه تحقیقاتی فیچ اعلام کرد که رشد تقاضای کوتاه‌مدت نفت به دلیل افزایش شیوع بیماری کووید-۱۹ در سراسر آمریکای شمالی، اروپا و خاورمیانه متوقف شده است و پیش‌بینی کرد که طی چند ماه آینده تقاضای نفت با کاهش بیشتری مواجه شود.

فیچ همچنین برآورد کرده که قیمت نفت پایه برنت طی سال جدید میلادی به طور متوسط از ۵۳ دلار فراتر نخواهد رفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما افزایش تنش در خاورمیانه می‌تواند محرک رشد قیمت نفت باشد. چنان که اقدام روز دوشنبه سپاه پاسداران ایران در توقیف نفت‌کش کره جنوبی مانع از پایداری افت قیمت نفت در پی پایان بی‌نتیجه نشست اوپک پلاس شد.

قیمت هر بشکه نفت پایه برنت در مبادلات روز سه‌شنبه با ۶۹ صدم درصد افزایش قیمت به ۵۱ دلار و ۴۰ سنت رسید.