نگرانی عشاق فرانسوی فوتبال؛ ورشکستگی در چندقدمی باشگاه‌های لیگ یک فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
المپیک مارسی
المپیک مارسی   -  کپی رایت  Daniel Cole/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

شیوع ویروس کرونا و خالی شدن وزشگاه ها از تماشاگران و تعطیلی های موقتی لیگ های فوتبال، ضربه زیادی به اقتصاد باشگاه های فوتبال زده است. اما داستان لیگ برتر فوتبال فرانسه فرق می کند و به نظر بحرانی تر می رسد. چرا که در ماه نوامبر یکی از مهم ترین شرکت های تهیه و پخش رقابت های لیگ یک فوتبال فرانسه، مدیاپرو، که مهم ترین منبع درآمد باشگاه ها از طریق حق پخش تلویزیونی در نبود تماشاگران بوده، اعلام کرد قادر به پرداخت حق پخش ماهیانه به مالکان باشگاه ها نیست.

دست کم سالی یک میلیارد یورو از حق بخش نصیب بیست باشگاه فرانسه حاضر در لیگ برتر این کشور، موسوم به لیگ یک می شود. حالا با بحران مدیاپرو، در صورتی که فدراسیون فوتبال فرانسه نتواند سرمایه گذار جدیدی پیدا کند، بسیاری از باشگاه های تاریخی این کشور در ورطه ورشکستگی قرار خواهند گرفت.

مدیا پرو که یک شرکت چینی اسپانیایی است که بدلیل بحران مالی، در پرداخت حق بخش تلویزیونی دو ماه اکتبر و نوامبر، حدود ۳۳۰ میلیون یورو، به باشگاه ها بازمانده است.

در همین راستا باشگاه های فرانسوی با شروع دوران یکماهه نقل و انتقال، از اول ژانویه، در اروپا سعی دارند از فروش بازیکنان برخی از حفره های مهم هزینه شان را پرکنند. اما بحران دیگری در مقابل آنها قرار گرفته است: برکسیت.

لیگ برتر انگلستان با فاصله از بقیه لیگ های مهم اروپایی، لیگ اسپانیا و آلمان و ایتالیا و فرانسه، پربیننده و پردرآمدترین لیگ فوتبال جهان است. اما قوانین جدید برکسیت اجازه انتقال راحت دیگر بازیکنان اروپایی به این کشور را نخواهد داد. با این حال، مالکان فرانسوی باشگاه ها همچنان چشم امیدشان به دلالان انگلیسی برای خرید ستاره هاست.

لیگ فوتبال فرانسه به مدد حضور سرمایه گذاران قطری و آمریکایی در پنج سال اخیر به یکی ازمعتبرترین لیگ های فوتبال اروپا و جهان بدل شده است.

سال گذشته پاریسن ژرمن با مدیر عاملی امیر قطری، ناصر الخلیفی و با سرمربی گری توخل آلمانی و درخشش امباپه و نیمار به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید. بسیاری از فوتبال دوستان فرانسوی پس از حضور المپیک مارسی در فینال لیگ قهرمانان در دهه ۹۰ میلادی، هیچ گاه انتظار دیدن باشگاهی دیگر از این کشوردر این فینال را نداشتند. پاریسن ژرمن سال گذشته خلاف آنرا ثابت کرد. هرچند در بازی پایانی مغلوب بایرن مونیخ باتجربه شد.

حالا با تشدید بحران مالی کنونی باشگاه های فرانسوی، دوباره عشاق مستطیل سبز نگران شده اند. نگران از اینکه با رفتن ستاره های فوتبال از لیگ فوتبال این کشور، سطح رقابت ها مانند اولین دهه قرن بیست و یکم میلادی، تنزل پیدا کند.