Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرصت کرونا و سرمایه‌گذاری گسترده؛ چین با شکست آمریکا قطب جدید سینمای جهان می‌شود

تبلیغ فیلم‌های آمریکایی در پکن
تبلیغ فیلم‌های آمریکایی در پکن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فروش بلیط فیلم‌های سینمایی در چین برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ از ایالات متحده پیشی گرفت. در حالی که فروش گیشه سینماهای آمریکای شمالی سال گذشته میلادی با ۸۰ درصد کاهش به ۲.۳ میلیارد دلار رسید، مجموع فروش بلیت سینما در چین به ۲.۷ میلیارد دلار افزایش یافت.

آگهی

فروش بلیط فیلم‌های سینمایی در چین برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ از ایالات متحده پیشی گرفت. در حالی که فروش گیشه سینماهای آمریکای شمالی سال گذشته میلادی با ۸۰ درصد کاهش به ۲.۳ میلیارد دلار رسید که کمترین رقم در ۴۰ سال گذشته به شمار می‌رود، مجموع فروش بلیت سینما در چین به ۲.۷ میلیارد دلار افزایش یافت.

هر چند به دلیل محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی سالن‌های سینما در چین، فروش گیشه‌ها در این کشور نیز طی سال ۲۰۲۰ روند نزولی داشته ولی کوتاه‌تر بودن این دوره تعطیلی و پایین‌تر بودن افت فروش گیشه‌ها در مقایسه با آمریکا، موجب شد تا صنعت سینمای چین رکود پایین‌تری را تجربه کند.

چین همچنین در سال ۲۰۲۰ موفق شد فیلم پرفروش سال یعنی «هشتصد»(The Eight Hundred) را به نمایش عمومی بگذارد. درآمد حاصل از این فیلم نزدیک به ۴۶۹ میلیون دلار بود. در مجموع در میان ۱۰ فیلم پردرآمد سال ۲۰۲۰ میلادی سه فیلم چینی دیگر از جمله «مردمم، میهنم»، «ژیانگ زیا» و «ایثار» حضور داشتند.

البته سال‌هاست که تحلیلگران صنعت سینما پیش‌بینی می‌کنند که گیشه چین به بزرگترین منبع درآمد صنعت جهانی سینما بدل خواهد شد. اگرچه این اختلاف فروش در چین و آمریکا در سال استثنایی ۲۰۲۰ و به مدد کورنا کم شده اما این اختلاف در سال ۲۰۱۹ نیز به حدود ۲ میلیارد دلار کاهش یافته بود.

چین برای دائمی کردن برتری خود در صنعت سینما، در مقایسه با آمریکا ساخت سالن‌های جدید خود را به سرعت ادامه می دهد. تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی چین نه هزار و ۷۰۸ پرده جدید سینما به سالن‌های نمایش خود اضافه کرد. این کشور همچنین قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ میلادی چهارصد سالن نمایش جدید افتتاح کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سالن‌های نمایش فیلم در چین که از ماه ژوئیه گذشته با پایان قرنطینه کرونا بازگشایی شده همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند، این در حالی است که در سایر کشورهای جهان از جمله آمریکا شیوع ویروس کرونا همچنان با سرعت ادامه دارد و گمان نمی‌رود که رونق به این زودی‌ها به صنعت سینما در سایر نقاط جهان بازگردد. بنابراین سینمای چین سال ۲۰۲۱ را نیز بهتر از مهمترین رقیب خود یعنی آمریکا آغاز کرده و احتمال دارد برتری خود در سال ۲۰۲۰ را بار دیگر تکرار و چه بسا برای همیشه تثبیت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین با سبقت از آمریکا به مهمترین مقصد سرمایه‌گذاری خارجی در جهان تبدیل شد

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند

کاوشگر فضایی چین با موفقیت روی نیمه تاریک ماه فرود آمد