Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفر به ایتالیا؛ با جزایر اسرار آمیز مدیترانه آشنا شوید

مجمع الجزایر آئولیان سیسیل
مجمع الجزایر آئولیان سیسیل Copyright Copyright Getty
Copyright Copyright Getty
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هفت جزیره سرسبز و تفریحی آئولیان واقع در نزدیکی آتشفشان فعال استرومبولی از دوره باستان تا کنون مسافران را جذب خود کرده است. گدازه‌های قرمز رنگ این آتشفشان، سواحل مختلف این جزیره‌ها را تزئین کرده؛ گدازه‌هایی که گاه در نزدیکی ساحل از میان دریا برآمده‌اند.

آگهی

جذابیت‌های گردشگری ایتالیا نه تنها به مقاصد کلاسیکی همچون شهرهای ونیز، فلورانس و رم ختم نمی‌شود حتی مرز آن از سرزمین اصلی چکمه‌ای شکل آن نیز فراتر می‌رود.

دریاهایی که از جنوب، شرق و غرب ایتالیا را محصور کرده، دارای جزایر بسیاری زیبایی هستند و به باور اکثر گردشگران مجمع الجزایر آئولیان واقع در ساحل شمالی سیسیل، مسحورکننده‌ترین آنهاست.

هفت جزیره سرسبز و تفریحی در نزدیکی آتشفشان فعال استرومبولی که از دوره باستان تا کنون مسافران را جذب خود کرده است. گدازه‌های قرمز رنگ این آتشفشان، سواحل مختلف این جزیره‌ها را تزئین کرده؛ گدازه‌هایی که گاه در نزدیکی ساحل از میان دریا برآمده‌اند.

جزایر آئولیان که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده به باور بسیاری از عاشقان طبیعت بکرترین مجمع‌الجزایر مدیترانه است.

برای رسیدن به این جزایر یا باید با کشتی از شهر میلازو در سیسیل راهی شد و یا ابتدا با پرواز به ناپل یا پالرمو رفت و سپس با کشتی عازم این هفت جزیره شد:

۱-استرومبولی(Stromboli)

Copyright Getty
کوه استرومبولی یکی از سه آتشفشان فعال ایتالیاCopyright Getty

آتشفشان استرومبولی به عنوان «فانوس دریای مدیترانه» شناخته می‌شود زیرا هر شب، گدازه از بالای آن فوران می‌کند و از دامنه‌های شَر دِ فوآکو(Sciara del Fuoco) به دریا می ریزد. منظره‌ای هیجان‌انگیز که می‌توان از عرشه قایق‌هایی که یافتن آنها در بندر کوچک جینوسترا(Ginostra) آسان است، به تماشا نشست.

این آتشفشان در واقع دو هزار و ۴۳۸ متر ارتفاع دارد که ۹۱۴ متر آن بالاتر از سطح دریا قرار دارد. البته افزون بر آتشفشان استرومبولی چند دهکده کوچک و چند ساحل شن و ماسه‌ای نیز در این جزیره وجود دارد.

۲-سالینا(Salina)

دو آتشفشان بزرگ ولی خاموش ستون فقرات سالینا را تشکیل می‌دهد. بلندتر از این دو، قله کوه فوسا دل فجی(Fossa delle Felci)، با ۹۶۲ متر قرار دارد.

برخلاف استرومبولی این جزیره سرسبز است. معروف‌ترین محصول آن شراب سفید معطر و شیرین تهیه شده از انگور خشک است.

بندر اصلی این جزیره سانتا ماریناست اما برای دیدن بهترین مناظر و رسیدن به بهترین مکان اقامتی باید با اتوبوس به نزدیکی روستای مالفا رفت؛ جایی که اقامت‌گاه‌ها در میان تاکستان‌ها قرار دارند و دارای رستوران‌های دلپذیر و حمام‌های آبگرم عالی هستند.

سالینا محل فیلمبرداری فیلم کلاسیک «ایل پوستینو» در سال ۱۹۹۴ تشخیص دهند.

۳-پاناریا(Panarea)

Copyright Getty
پانارِیاCopyright Getty

پاناریا یکی از کوچکترین جزایر آئولیان است. معماری بناهای سفید آن یادآور شهرهای جزیره‌ای یونان است چرا که پیش از حضور رومیان باستان در این جزیره، یونانیان در آن مستقر بوده‌‌اند. قدیمی‌ترین هتل پاناریا که در سال ۱۹۶۰ تاسیس شد، این جزیره را به فهرست اماکن گردشگری اضافه کرد. هنوز هم هتل رایا بهترین اقامت‌گاه این جزیره کوچک اما زیباست به طوری که بسیاری از گردشگران آن را جزء مقاصد درجه یک گردشگری در مدیترانه می‌دانند.

در نزدیک این جزیره تورهای هوایی با بالگرد برای بازدید هوایی از آتشفشان استرومبولی در دسترس است و با یک سفر کوتاه دریایی نیز می‌توان از پاناریا به جریزه خالی از سکنه باسیلوزو(جزیره هفتم آئولیان) رفت و از شنا در آبهای زلال ساحل آن لذت برد.

۴-لیپاری(Lipari)

لیپاری با وسعت ۲۴ کیلومترمربع ، بزرگترین جزیره آئولیان است. لیپاری در دوره یونان باستانیان مرکز تجاری بوده است. در موزه باستان این جزیره نیز چندین محموله تجاری غرق شده و بزرگترین مجموعه ماسک‌های تئاتر یونان باستان نگهداری می‌شود.

از منطقه چهار چشم(Quattrocchi) که در سه کیلومتری شهر لیپاری قرار دارد، می‌توان مناظر چشمگیر جزیره آتشفشانی را مشاهده کرد.

آگهی

۵-فیلیکودی(Filicudi)

Copyright Getty
جزیره فیلیکودی در ایتالیاCopyright Getty

وقتی به فیلیکودی کوچک و دور افتاده نزدیک می‌شوید، لا کانا(La Canna)، سنگ آتشفشانی ۷۴ متری را که از دریا سربرآورده مشاهده می‌کنید.

خرابه‌های یک دهکده ساحلی متعلق به عصر برنز تنها ۱۰ دقیقه با ساحل جنوبی این جزیره کوهستانی فاصله دارد. این جزیره برای صرف بهترین غذاهای دریایی مناسب است.

۶-ولکانو(Vulcano)

VALERY HACHE/AFP or licensors
یک گردشگر در جزایر آتشفشانی آئولیان در دریای تیرنهVALERY HACHE/AFP or licensors

یونانیان باستان این جزیره را تراسیا می‌نامیدند و آن را به هفائستوس، خدای آتش نسبت می‌دادند. اما رومی‌ها نام این جزیره را ولکانو گذاشتند و تصور كردند كه این آتشفشان خدای آتش آنها است. در هنگام پیاده روی در این جزیره اجتناب از استشمام دود گوگرد تقریبا غیر ممکن است.

در شمال ولکانو بقایای فوران آتشفشان در ۱۸۳ سال قبل از میلاد مسیح وجود دارد. در نزدیکی آن یک حمام گِلی وجود دارد و در ساحل پهناور شنی و ماسه‌ای آن نیز می‌توان از شنا و آفتاب‌گرفتن لذت برد. بهترین اقامتگاه ولکانو نیز ریزوت تراسیا(Resort Therasia) است که پنجره اتاق‌های آن مشرف به مناظر زیبای لیپاری است. این اقامتگاه در ماه آوریل آینده دوباره آغاز به کار می‌کند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سارق دو کیلوگرم شن ساحل جزیره ایتالیا هزار یورو جریمه شد

ساحل شلوغ و پرطرفدار در ساردنیا ایتالیا پولی شد

فوران آتشفشان استرومبولی در ایتالیا؛ ورود گردشگران به جزیره توریستی سیسیل متوقف شد