پایان عملیات نجات در ارتفاعات تهران؛ تعداد جانباختگان به ۱۲ نفر رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پایان عملیات نجات در ارتفاعات تهران؛ تعداد جانباختگان به ۱۲ نفر رسید
کپی رایت  AP/AP

فرمانده یگان کوهستان پلیس پیشگیری تهران بعد از ظهر یکشنبه با اعلام پایان عملیات جستجو برای نجات افراد گرفتار شده در حادثه سقوط بهمن در ارتفاعات شمال تهران از پیدا شدن جسد یک کوهنورد دیگر در ارتفاعات کُلک‌چال خبر داد.

شاهین فتحی، رئیس هلال احمر استان تهران،‌ صبح روز یکشنبه اعلام کرده بود که پس از ازسرگیری عملیات نجات که به دلیل شرایط جوی نامناسب و احتمال خطر برای امدادگران یک روز متوقف شده بود، آمار کشته‌شدگان حادثه سقوط بهمن در ارتفاعات تهران به ۱۱ نفر رسیده است.

اما بعد از ظهر یکشنبه، یگان کوهستان پلیس پیشگیری تهران از یافته شدن اجساد تمامی افرادی خبر داد که  بنابر اظهارات خانواده‌ها و دوستانشان در پس از سقوط بهمن در ارتفاعات شمال تهران گرفتار شده بودند. با پایان عملیات جستجو، مجموع شمار جانباختگان به ۱۲ تن رسید. 

در همین حال، رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران روز یکشنبه در گفتگو با رادیو تهران اعلام کرد که احتمال دارد، فرد فوت شده در بیمارستان که در ایستگاه پنج تله‌کابین توچال گرفتار شده بود به آمار جانباختگانی که توسط هلال احمر اعلام شده، اضافه شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

برف و کولاک و متعاقب آن سقوط بهمن در مناطق دارآباد، توچال، کُلک‌چال و آهار که از روز پنج‌شنبه گذشته آغاز شده، ده‌ها کوهنورد و علاقمندان ورزش‌های زمستانی را که با وجود هشدارهای روز پنجشنبه هواشناسی و فدراسیون کوهنوردی به ارتفاعات تهران صعود کرده بودند، گرفتار کرد.

در این میان تنها ۱۰۰ کوهنورد و علاقمند ورزش اسکی روز جمعه در ایستگاه هفتم تله‌کابین توچال در برف و کولاک گرفتار شده بودند. با خاموش شدن تله‌کابین به دلیل سرعت زیاد باد، عملیات سازمان اورژانس و آتش نشانی تهران برای نجات آنها آغاز شد.

رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران ارتفاع برف پس از ریزش بهمن در دارآباد را حدود ۱۵ متر اعلام کرده و هشدار داده بود که با توجه به تابش آفتاب احتمال ریزش مجدد بهمن وجود دارد و در این شرایط با توجه به اهمیت جان امدادگران، احتمال توقف دوباره عملیات نجات وجود دارد.

هر چند رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران یاد آور شده که چند سال قبل نیز در ارتفاعات توچال ۱۵ نفر فوت کردنده بودند، خبرگزاری ایسنا گمانه‌زنی کرده که علت گرفتار شدن تعداد بالای کوهنوردان در ارتفاعات تهران تحت تاثیر اختلال در سامانه ردیاب جی‌پی‌اس‌ بوده که طی روزهای اخیر رخ داده است.