انتشار توافق ۱۲۰۰ صفحه‌ای پسابرکسیت؛ امید لندن و بروکسل به پایان ۴ سال کشمکش

سند توافق اتحادیه اروپا با بریتانیا
سند توافق اتحادیه اروپا با بریتانیا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خروج رسمی بریتانیا از بازار مشترک اتحادیه اروپا مهمترین تغییر در مناسبات خارجی این کشور طی دهه‌های اخیر محسوب می‌شود.

آگهی

دولت بریتانیا روز شنبه متن توافق خود با اتحادیه اروپا بر سر روابط دوجانبه پس از پایان دوره انتقالی برکسیت را منتشر کرد. 

توافق اخیر لندن و بروکسل به این معناست که از پنج روز دیگر بریتانیا با پایان دوره انتقالی برکسیت بازار مشترک اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی بین کشورهای عضو را ترک خواهد کرد. در مقابل اما به دلیل توافق به دست آمده تعرفه یا سهمیه ای برای مبادلات تجاری بین بریتانیا و اتحادیه اروپا در نظر گرفته نخواهد شد. 

توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا یک سند ۱۲۴۶ صفحه ای است که علاوه بر توافق تجاری شامل توافقنامه هایی در زمینه انرژی هسته ای و مبادله اطلاعات طبقه بندی شده و چند بیانیه مشترک می شود. 

لندن و بروکسل در توافق روابط دوجانبه در دوران پسابرکسیت وعده داده اند که در زمینه خدمات «فضای مساعد» برای گسترش مبادلات تجاری و سرمایه گذاری های دوجانبه را فراهم خواهند کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خروج رسمی بریتانیا از بازار مشترک اتحادیه اروپا مهمترین تغییر در مناسبات خارجی این کشور طی دهه های اخیر محسوب می شود. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا توافق به دست آمده با اتحادیه اروپا را آخرین گام در راستای اجرای اراده اکثریت رای دهندگان در این کشور دانسته است. حدود ۵۲ درصد رای دهندگان بریتانیایی در سال ۲۰۱۶ در همه پرسی برکسیت به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند. 

مقامات اتحادیه اروپا نیز امیدوار هستند تا با توافق پسابرکسیت دوره چهار ساله کشمکش و مذاکره بین بروکسل و لندن خاتمه یابد. 

سند توافق بریتانیا با اتحادیه اروپا شامل چند پیوست درباره مقررات ماهی گیری، همکاری برای تضمین امنیت داده ها و مقررات مبادله بطری های شراب، دارو و مواد شیمیایی می شود. 

بریتانیا در ساعت پایانی روز پنجشنبه ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) به طور رسمی از بزرگترین بازار مشترک تجاری در جهان خارج خواهد شد. کمیسیون اتحادیه اروپا از طریق ساز و کاری که «اجرای موقت» خوانده می شود قرار است زمینه اجرای توافق به دست آمده با بریتانیا را از روز جمعه اول ژانویه (۱۲ دی) فراهم کند. کمیسیون اروپا برای اجرای دائمی توافق پسابرکسیت با بریتانیا به رای موافق نمایندگان پارلمان اروپا نیاز دارد. 

انتظار می رود رای گیری درباره توافق به دست آمده در اولین هفته های سال ۲۰۲۱ در پارلمان اروپا انجام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا و اتحادیه اروپا سرانجام بر سر روابط تجاری پسابرکسیت به توافق رسیدند

اوربان: اتحادیه اروپا پیش از آغاز مذاکرات عضویت اوکراین باید به «سوال‌های دشواری» پاسخ دهد

کاهش نرخ تورم در منطقه یورو به پایین‌ترین سطح از اکتبر ۲۰۲۱ میلادی