جولیا صبرا خواننده لبنانی گروه راک کارت‌پستال از تلخی‌های ۲۰۲۰ می‌گوید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -   کپی رایت  AFP

جولیا صبرا خواننده لبنانی گروه راک کارت‌پستال مانند بسیاری دیگر از مردم گوشه و کنار جهان سال خوشی را پشت سر نگذاشته است. او از وقایعی سخن می‌گوید که سال ۲۰۲۰ را به کام مردم کشورش تلخ کرده و جلوی فعالیت‌های هنری او گروه موسیقی‌شان را گرفته است.

جولیا از سال ۲۰۱۳ به همراه گروه راک کارت‌پستال مشغول فعالیت است. سال ۲۰۲۰ برای او و گروه‌شان با لغو اجراها و تورهای بین‌المللی ‌توام بود.

آنها چندان موقعیت کاری نداشتند و به دلیل شیوع ویروس کرونا اجراهایشان به جمع‌های کوچک محدود شده بود.

جولیای ۲۷ ساله در مرور آنچه در سال ۲۰۲۰ بر او و مردم لبنان گذشته به انفجار چهارم اوت در بندر بیروت اشاره می‌کند و شروع کرونا در بهار امسال.

با این حال خاطره خیرش‌های خیابانی اکتبر ۲۰۱۹ همچنان با اوست. قیامی که به گفته او اگرچه از بین نرفت اما به مسیر دیگری افتاد.

این جوان لبنانی می‌گوید: «بعد از خیزش‌های خیابانی فکر می‌کردیم تغییری حاصل می‌شود و بیش از گذشته امیدوار شده بودیم اما تازه متوجه شدیم راه درازی در پیش داریم و تغییر یک شبه حاصل نمی‌شود.»

انفجار مهیب ۴ اوت در بندر بیروت به‌دلیل ذخیره کردن ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم اتفاق افتاد.

جولیا خانه‌اش را در این انفجار از دست داد. البته ۳۰۰ هزار شهروند لبنانی دیگر نیز پس از وقوع این انفجار مهیب بی‌خانمان شدند.

نه تنها وضعیت سیاسی که وضعیت اقتصادی در لبنان همچنان نابسامان است. سازمان ملل چندی پیش نسبت به وقوع یک فاجعه اجتماعی در این کشور هشدار داده است.