Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مقارنه بزرگ مشتری و زحل؛ پدیده مهم اخترشناسی و عصر تازه اختربینی

تصویری از مقارنهٔ بزرگ ۲۰۲۰ در کانزاس
تصویری از مقارنهٔ بزرگ ۲۰۲۰ در کانزاس Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجموعهٔ این تحولات سبب شد تا برخی اختربینان نیز وعده آغاز دورانی طلایی را بدهند، چراکه همزمان با این رویداد دوران ۲۰۰ ساله بعدی که به برج آکواریوس یا دلو منسوب است آغاز می‌شود.

آگهی

مشتری و زحل، دو غول منظومهٔ شمسی، سرانجام شامگاه دوشنبه از منظر ساکنان زمین با هم دیدار کردند. این پدیدهٔ آسمانی که «مقارنهٔ بزرگ» یا «قران اکبر» نام گرفته هر بیست سال یک بار تکرار می‌شود.

رویداد بزرگ سماوی برای اخترشناسان

این دو سیاره غول‌پیکر گازی که بیش از ۷۳۰ میلیون کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند دوشنبه شب، از منظر زمین، در نزدیکترین حالت به هم قرار گرفتند و به شکل دو ستاره درخشان کنار هم دیده شدند.

به گفتهٔ اخترشناسان این رویداد از سال ۱۲۲۶ میلادی تا کنون بی‌مانند بوده است و همین سبب شده تا برخی آن را «ستارهٔ کریسمس» بنامند، از آن رو که یادآور داستان ستارهٔ درخشانی است که طبق روایت انجیل همزمان با تولد مسیح دیده شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بهترین محدوده جغرافیایی برای مشاهدهٔ این پدیده در آسمان شب، نقاط نزدیک به خط استوا بود و در بیشتر اروپا و آفریقا، علاقه‌مندان برای دیدن آن باید به سوی جنوب‌غرب می‌نگریستند.

مقارنهٔ بزرگ سال ۲۰۲۰ به‌شکل تصادفی با روز انقلاب زمستانی (یکم دیماه) در نیمکرهٔ شمالی همزمان بود و مجموعهٔ این تحولات سبب شد تا برخی اختربینان نیز وعده آغاز دورانی طلایی را بدهند زیرا با این رویداد، دوران ۲۰۰ ساله بعدی که به برج آکواریوس یا دلو منسوب است آغاز می‌شود.

آسیوشیتد پرس
تصویری از مقارنهٔ بزرگ ۲۰۲۰آسیوشیتد پرس

اختربینان دربارهٔ تقارن کبیر چه می‌گویند؟

اختربینان معتقدند که دوره‌های ۲۰۰ سالهٔ تاریخی که تحت تأثیر عنصر خاک هستند (نظیر عصری که در حال خروج از آن هستیم) به ماتریالیسم، کنترل منابع و بنا کردن امپراطوری‌ها پیوند خورده، زیرا برپا شدن امپراطوری رُم، اوج قرون وسطی، و کاپیتالیسم صنعتی همگی در چنین دوره‌هایی روی داده‌اند.

از سوی دیگر، در اختربینی اعتقاد بر آن است که عصر تحت سیطرهٔ عنصر هوا،‌ نظیر عصر ۲۰۰ سالهٔ آکواریوس که از دیروز آغاز شده، با مسائلی نظیر کانون‌زدایی از قدرت، تغییر نظم، جابجایی‌های عظیم، و توسعهٔ معنویت ارتباط دارد و رویدادهای تاریخی نظیر «سقوط پادشاهی اسکندر»، «تفرقه در امپراطوری مغول‌ پس از مرگ چنگیز خان»، «فروپاشی فئودالیسم اروپایی در اثر طائون سیاه» در این دوره‌ها روی داده‌اند.

دو سیّاره بزرگ منظومهٔ شمسی یعنی مشتری و زحل یکبار دیگر نیز در ۱۶۲۳ میلادی تا این حد به هم نزدیک شده بودند اما این رویداد احتمالا از روی زمین قابل مشاهده نبوده است و تقارن مشابهی در سال ۲۰۸۰ میلادی پیش خواهد آمد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف عنصر سازنده حیات در جهان فرازمینی؛ دانشمندان فسفر را در قمر زحل شناسایی کردند

معمای افزایش سرعت بادهای لکه سرخ مشتری

دختربچه ۷ ساله برزیلی؛ خردسال‌ترین ستاره‌شناس جهان