سه کسب و کار پرمشتری که با سرمایه کم و حتی بدون پس‌انداز می‌توان راه‌اندازی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
طراحی وب‌سایت شرکت فروش آنلاین شلوار
طراحی وب‌سایت شرکت فروش آنلاین شلوار   -  Copyright  AP Photo

دغدغه بسیاری از جوانانی که به تازگی وارد بازار کار می‌شوند، این است که چگونه می‌توان یک کسب و کار شخصی «خوب» بدون نیاز به سرمایه زیاد و آورده نقدی بالا راه‌اندازی کرد.

اما کارِ «خوب» چه کاری است؟ در واقع این توصیف از کسب و کار ایده‌آل شامل ترکیبی از سه حسن بزرگ یک فعالیت درآمدزاست: نیاز به سرمایه پولی پایین، مشتری زیاد و حاشیه سود بالا.

ولی این سه حسن در حالتی منجر به خلق یک کسب و کار «خوب» می‌شود که راه‌اندازی کننده آن نیز از یک مهارت یا تخصص فردی «مناسب» برخوردار باشد. البته منظور از صفت «مناسب» لزوما به معنای مهارت و تخصص سطح بالا و حرفه‌ای نیست.

طی سال‌های اخیر، سه کسب و کار خدماتی که دارای ویژگی‌های یک کسب و کار خوب هستند، به سرعت در حال گسترش است. خدماتی که با مشتریان روزافزونی مواجه شده و با وجود نیاز به سرمایه پولی اندک توانسته درآمد قابل اتکایی برای جوانان دارای سطح تخصص متوسط فراهم کند.

۱- طراحی وب ، طراحی گرافیک و بهینه‌سازی موتور جستجو

این کسب و کار ویژگی مشتری زیاد و حاشیه سود بالا را دارد ولی با وجود نیاز به سرمایه پولی کم نیازمند سرمایه انسانی بالاست. اما تامین این سرمایه از طریق آموزش فردی با استفاده از آموزش‌های ارائه شده در برخی وب‌سایت‌ها از جمله Udemy امکانپذیر است. حتی این روزها در یوتیوب نیز می‌توان بسیاری از این آموزش‌ها را به طور مجانی پیدا و استفاده کرد.

۲- مدیریت شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی یکی از داغترین فضاهای خلق کسب و کارهای خوب امروزی است. کافیست که با ساز و کار و بستر این شبکه‌ها آشنا شوید و بر آن‌ها تسلط کافی داشته باشید. در این صورت می‌توانید یکی از این دو کسب و کار پرمشتری، کم سرمایه و سودده را انتخاب کنید. می‌توانید نسبت به راه‌اندازی صفحه‌هایی با محتوای جذاب و با کیفیت اقدام کنید و دنبال کنندگان خود را به سرعت افزایش دهید و سپس برای جذب آگهی با سایر کسب و کارها وارد مذاکره شوید. همچنین در صورت تسلط خوب بر مدیریت شبکه‌های اجتماعی می‌توانید بازاریابی دیجیتالی و شبکه‌ای شرکت‌های تولیدکننده کالا و ارائه دهنده خدمات را بر عهده بگیرید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

۳- خدمات حسابداری و مشاوره مالیاتی

این کسب و کار قدیمی همچنان پرمشتری است و بیشتر بر سرمایه و تجربه فردی متکی است. در عین حال، همچنان جزء کسب و کارهای پردرآمد به شمار می‌رود. اما راه‌اندازی آن نیاز به آموزش دارد البته آموزشی که فراگرفتن آن خیلی دشوار نیست.

اما فارغ از این سه پیشنهاد، زمانی که ایده یا اشتیاق راه‌اندازی یک کسب و کار را دارید ولی سرمایه کمی در اختیار دارید، ابتدا سعی کنید به این سوال‌ها پاسخ دهید: این که آیا کسب و کار مدنظر شما خدماتی است؟ آیا مردم زیادی به این خدمت نیاز دارند؟ آیا هزینه سربار ارائه این نوع خدمت پایین است؟ آیا حاشیه سود قابل قبولی دارد و به مرور سطح مهارت فردی شما را نیز افزایش می‌دهد؟

اگر بتوانید به این سوال‌ها پاسخ مثبت دهید، ایده شما می‌تواند با صرف سرمایه پایینی بدل به یک کسب و کار موفق شود.