Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استرالیا برای اولین‌بار از زمان آغاز شیوع کرونا به دانشجویان خارجی اجازه ورود داد

Matilde Campodonico
Matilde Campodonico Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشگاه داروین در بیانیه‌ای ورود این گروه از دانشجویان را «اولین گام مهم در بهبود بخش آموزش بین‌المللی استرالیا» در دوران پس از شیوع کرونا توصیف کرد.

آگهی

دولت استرالیا سرانجام موافقت کرد که در سیاست‌های سختگیرانۀ خود برای مقابله با شیوع کرونا تجدیدنظر کند و مرزهای خود را به‌طور محدود به روی دانشجویان خارجی باز کند. به این ترتیب روز دوشنبه برای اولین بار پس از ۹ ماه، اولین گروه از دانشجویان بین‌المللی توانستند وارد خاک این کشور شوند.

در هواپیمایی که روز دوشنبه در شهر داروین واقع در شمال استرالیا فرود آمد ۶۳ دانشجوی بین‌المللی حضور داشتند؛ موافقت با ورود آنها به استرالیا در چهارچوب یک برنامۀ آزمایشی با هدف به حرکت درآوردن دوبارۀ صنعت آموزش عالی در این کشور آن هم در بحبوحه شیوع ویروس کرونا در جهان انجام شد.

این دانشجویان که از چین، هنگ کنگ، ژاپن، ویتنام و اندونزی به استرالیا آمده‌اند، اکنون باید مدت ۱۴ روز را در یک مرکز قرنطینه دولتی سپری کنند.

دانشگاه داروین در بیانیه‌ای ورود این گروه از دانشجویان را «اولین گام مهم در بهبود بخش آموزش بین‌المللی استرالیا» در دوران پس از شیوع کرونا توصیف کرد.

تحصیل در استرالیا چهارمین منبع مهم تامین ارز در این کشور پس از صادرات سنگ آهن، زغال سنگ و گاز طبیعی محسوب می‌شود و دانشجویان خارجی هرساله میلیاردها دلار پول از این مسیر وارد چرخه اقتصاد استرالیا می‌کنند. تنها در سال گذشته تحصیلی بیش از ۵۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در دانشگاههای این کشور ثبت نام و از این مسیر حدود ۳۷ میلیارد دلار استرالیا وارد چرخه اقتصاد این کشور کردند.

انجمن دانشگاههای استرالیا پیش از این در ماه ژوئن هشدار داده بود که بسته بودن دانشگاهها باعث ضرر ۱۱ میلیارد دلاری این بخش همچنین از بین رفتن هزاران فرصت شغلی خواهد شد.

پیش از این دانشگاه‌های کانبرا و ادلاید نیز خواستار دریافت مجوز برای ورود محدود دانشجوی خارجی بودند؛ اما درخواست‌های هر دو دانشگاه از سوی مقامات رد شد.

سیاست‌های سختگیرانۀ دولت استرالیا برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا و بسته بودن مرزهای این کشور باعث شده است که روند بازگشت بیش از ۳۵ هزار استرالیایی که در زمان آغاز قرنطینه‌ها در خارج از این کشور بودند نیز بسیار کند پیش رود؛ اگرچه دولت وعده داده تا پیش از جشن‌های کریسمس امکان بازگشت آنها به خانه‌هایشان را فراهم کند.

بسته شدن مرزها همچنین باعث شد که دانشجویان خارجیِ بسیاری نیز در داخل استرالیا گیر کنند و برخی از آنها که پیش‌تر به کمک بورس‌های تحصیلی روزگار می‌گذراندند، مجبور شوند برای تامین مایحتاج خود از جمله تهیۀ مواد غذایی به خیریه‌ها روی آورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر استرالیا اتحادیه اروپا را مسئول کندی واکسیناسیون کرونا در کشورش معرفی کرد

«دروغگویی» کارگر پیتزافروشی منجر به قرنطینه یکی از ایالت‌های استرالیا شد

استرالیا واکسن کرونا را رایگان در اختیار همه شهروندانش قرار می‌دهد