معترضان به محدودیت شدید سقط جنین بار دیگر در ورشو تظاهرات کردند

معترضان به محدودیت شدید سقط جنین بار دیگر در ورشو تظاهرات کردند
Copyright Czarek Sokolowski/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک ماه پس از تصمیم شورای قانون اساسی لهستان به ممنوعیت سقط جنین به جز در موارد خطر مرگ برای مادر، تجاوز و زنای با محارم، مخالفان این محدودیت در ورشو تظاهرات کردند.

آگهی

با وجود گذشت یک ماه از صدور تصمیم شورای قانون اساسی لهستان مبنی بر محدودیت شدید سقط جنین، هزاران نفر از مخالفان این رای روز شنبه در خیابان‌های ورشو، پایتخت، تظاهرات کردند. 

براساس تصمیم شورای قانون اساسی لهستان، سقط جنین به جز در موارد خطر مرگ برای مادر، تجاوز و زنای با محارم، ممنوع است. این ممنوعیت به‌ویژه درباره جنین‌ معلول، اعتراض‌های گسترده‌ای را در این کشور در پی داشته است. 

هفته گذشته هواداران حزب قانون و عدالت و دیگران کنشگران راست افراطی لهستان در حمایت از محدودیت جدید بر سقط جنین راهپیمایی کردند. 

لهستان یکی از کشورهای به‌شدت کاتولیک اروپا به شمار می‌رود که بسیاری از شهروندان آن جزو مومنان مسیحی هستند. قوانین سقط جنین از زمان سقوط دولت کمونیستی و بازگشت دموکراسی در دهه نود قرن گذشته در این کشور به شدت محدود شد.

از پنج سال پیش و با به قدرت رسیدن حزب راست‌گرای قانون و عدالت، تنش‌ها میان ورشو و اتحادیه اروپا بر سر مساله حاکمیت قانون و آزادی‌های بنیادین بالا گرفته است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آرژانتین لایحهٔ برخورداری از حق سقط جنین را به تصویب نهایی رساند

دادگاه عالی لهستان سقط جنین در صورت بیماری‌ مادرزادی را ممنوع اعلام کرد

اتحادیه اروپا روند آزادسازی میلیاردها یورو از بودجه تخصیص‌یافته به لهستان را آغاز کرد