Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش مشاور رهبر ایران به ترور فخری‌زاده: مانند صاعقه بر سرشان فرود می‌آییم

محل ترور محسن فخری‌زاده
محل ترور محسن فخری‌زاده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران روز جمعه در منطقه آبسرد دماوند ترور شد.

آگهی

حسین دهقان، مشاور رهبر ایران در واکنش به ترورمحسن فخری‌ زاده، دانشمند هسته ‌ای گفت ایران مانند «صاعقه» بر سر عاملان این اقدام «فرود» خواهد آمد و آنها را «پشیمان» خواهد کرد.

مشاور علی خامنه ای، رهبر ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: «صهیونیست ها در واپسین روز های عمر سیاسی متحد قماربازشان در پی تشدید و افزایش فشار بر ایران برای ایجاد یک جنگ تمام عیار هستند. شب دراز است و قلندر بیدار!»

محسن فخری زاده، دانشمند هسته ای ایران روز جمعه در منطقه آبسرد دماوند ترور شد. او پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیش از این از محسن فخری زاده به عنوان یکی از طراحان اصلی برنامه هسته ای ایران نام برده بود. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از «شواهد آشکار» مبنی بر نقش آفرینی اسرائیل در ترور محسن فخری زاده سخن گفته است.

تخت‌روانچی: شورای امنیت و دبیرکل سازمان‌ملل ترور فخری‌زاده را باید محکوم کنند

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در مقر سازمان ملل متحد گفت که شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل متحد باید ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته ای ایران را محکوم کنند.

به گفته نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ترور محسن فخری زاده هم «ترور با حمایت دولتی» و هم «نقض آشکار مقررات بین‌المللی» بوده است. 

ایلهان عمر: اعتراض به نقض مقررات بین‌المللی به معنای هواداری از ایران نیست

ایلهان عمر، عضو مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به ترور محسن فخری زاده با اشاره به گفته های مدیر پیشین سیا نوشت که اعتراض به نقض مقررات بین المللی موضوعی جناحی نیست و به معنای هوادارای از ایران هم نیست. جان برنان، مدیر پیشین سیا گفته است که اگر یک کشور خارجی ترور محسن فخری زاده را انجام داده باشد یا مجوز آن را صادر کرده باشد نقض مقررات بین المللی محسوب می شود. 

ایلهان عمر در بخش دیگری از توئیت خود نوشته است که اعتراض به نقض مقررات بین المللی به «موازنه» قوا و جلوگیری از «هرج و مرج» بیشتر در جهان برمی گردد.

مدیر پیشین سیا: خطر انتقام مرگبار و دور جدید مناقشه در منطقه وجود دارد

جان برنان، مدیر پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در واکنش به ترور محسن فخری زاده در صفحه توئیتر خود از «اقدامی جنایی و بسیار بی پروا» سخن گفت. وی که در دوره دوم ریاست جمهوری باراک اوباما هدایت سیا را برعهده داشت نوشت: «نمی دانم که آیا یک دولت خارجی مجوز قتل فخری زاده را صادر کرده یا آن را انجام داده است یا خیر. اقدامی اینچنینی در راستای هدایت دولتی از تروریسم نقض آشکار مقررات بین المللی است و دولت های بیشتری را به حمله به مقامات خارجی تشویق می کند.»

وی تاکید کرده است که ترورهایی مشابه ترور محسن فخری زاده با حمله به رهبران گروه هایی مانند القاعده یا داعش متفاوت است.

جان برنان همچنین اظهار امیدواری کرده است که ایران به اندازه ای «هوشمند» باشد تا منتظر بازگشت دولتی «مسئول» در آمریکا بماند و به ترور محسن فخری زاده واکنش نشان ندهد. 

فرمانده سپاه: انتقام و مجازات سخت در دستور کار قرار گرفته است

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ایران هشدار داد که «انتقام و مجازات سخت» در دستور کار قرار گرفته است. وی در پیام تسلیت خود به دنبال ترور محسن فخری زاده همچنین اسرائیل را به «طراحی و هدایت» این اقدام متهم کرد.

در بخشی از پیام حسین سلامی آمده است: «دشمنان کوردل ملت ایران به ویژه طراحان، عاملان و حامیان این جنایت نیز بدانند اینگونه جنایات در عزم و اراده ایرانیان برای ادامه این مسیر پر شکوه و اقتدار آفرین خللی ایجاد نخواهد کرد و انتقام و مجازات سخت از آنان در دستور کار قرار گرفته است.»

فرمانده سپاه همچنین در پیام خود به «تلاش های» محسن فخری زاده در عرصه مقابله با شیوع ویروس کرونا اشاره کرده است. 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران: ضربه سنگینی به مجموعه دفاعی کشور بود

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز در پیامی ترور محسن فخری زاده را «ضربه سنگینی» به مجموعه دفاعی کشور توصیف کرد. او در پیام خود همچنین تهدید کرد که «انتقام سختی» در انتظار عاملان و آمران ترور محسن فخری زاده خواهد بود. مقامات ایران از جمله علی خامنه ای سال گذشته پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در عراق از «انتقام سخت» ایران سخن گفته بودند.

امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: «دشمن تحمل دانشمندان کشور را ندارد و به شهادت رساندن دانشمندان عمق کینه آنها را نشان می دهد.»

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئيسی: آمران، طراحان و مباشران محاکمه شوند و به سزای اعمالشان برسند

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران در پیامی ترور محسن فخری زاده را «ضایعه‌ای غم ‌انگیز و جبران ناپذیر» توصیف کرد. او از دستگاه‌ های اطلاعاتی و امنیتی و مراجع قضایی ذیربط خواست تا در «اسرع وقت» و با «تمام توان اطلاعاتی» خود «عناصر مزدور و جنایتکار» را شناسایی کنند.

قالیباف: امروز راه مماشات بسته است، انتقام هزینه سنگین ترورها را برای آمران و عاملان مشخص می‌کند

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران در پیام تسلیت خود در پی ترور محسن فخری زاده تاکید کرد که راه «مماشات» بسته است. وی در پیام خود آورده است: «انتقام گرفتن از آمران و عاملان این جنایت های بزرگ است که هزینه سنگین و غیرقابل بازگشت این ترورها را برای آنها مشخص خواهد کرد.»

وزیر اطلاعات: شناسایی عناصر خود فروخته تروریست آغاز شد

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در پیامی اعلام کرد که «شناسایی» عاملان ترور محسن فخری زاده آغاز شده است. در پیام محمود علوی آمده است: «سربازان گمنام امام زمان، شناسایی عناصر خود فروخته تروریست این جنایت ددمنشانه را آغاز نموده و انتقام خون شهید عزیز را از مسببان و هدایت کنندگان جنایت کار خواهند گرفت.»

آگهی

فرمانده ارتش: دست آمریکا و اسرائیل به وضوح دیده می‌شود

عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش ایران در پیامی از نقش اسرائیل، آمریکا و گروه مجاهدین خلق در ترور محسن فخری زاده سخن گفت. پیش از این محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز به «شواهد آشکار» مبنی بر نقش آفرینی اسرائیل در ترور محسن فخری زاده اشاره کرده بود.

در پیام فرمانده کل ارتش ایران آمده است: «دست جنایتکار آمریکا، رژیم منحوس صهیونیستی و منافقین کوردل در این جنایت به وضوح و آشکارا دیده می شود و این اقدام زبونانه نزد ملت های آزاده جهان محکوم است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترور محسن فخر‌ی‌زاده؛ واکنش‌های اروپا، آمریکا، رئیس پیشین سیا و ترکیه

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام