چهار غیرنظامی در ارتباط با کودتای نافرجام ترکیه به ۷۹ بار حبس ابد محکوم شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
محل برگزاری دادگاه ۴۷۵ متهم در ارتباط با کودتای سال ۲۰۱۶ در ترکیه
محل برگزاری دادگاه ۴۷۵ متهم در ارتباط با کودتای سال ۲۰۱۶ در ترکیه   -  کپی رایت  آسوشیتدپرس

دادگاهی در ترکیه ۲۷ نفر از جمله چند افسر و خلبان را به دلیل تلاش برای کودتا علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور به حبس ابد محکوم کرد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، این افراد در موارد اتهامی «تلاش برای سرنگونی نظام مبتنی بر قانون اساسی»، «اقدام به ترور رئیس جمهور» و «قتل‌های عمدی» مجرم شناخته شدند.

در بین افراد محکوم شده، چهره‌های شاخص مانند خلبانانی هستند که متهم بودند که برخی از مکان‌های خاص در آنکارا مانند پارلمان را بمباران کردند و افسرانی که گفته می‌شود کودتا را از پایگاه هوایی اکینچی رهبری کرده‌اند.

چهار فرد غیر نظامی از جمله کمال باتماز که تاجر است هر کدام به ۷۹ بار حبس ابد با اعمال شاقه محکوم شده‌اند. «حبس ابد با اعمال شاقه» سخت‌ترین نوع حبس طبق قوانین ترکیه محسوب می‌شود و جایگزین حکم اعدام است که در سال ۲۰۰۴ در این کشور لغو شد.

در این دادگاه در مجموع ۴۷۵ نفر در ارتباط با کودتای نافرجام ۱۵ و ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ تحت محاکمه قرار گرفته‌اند.

از سرنوشت متهمان دیگر هنوز اطلاعی در دسترس نیست اما طبق اعلام قبلی قرار است دادگاه امروز تصمیم خود را اعلام کند.

مقام‌های ترکیه بارها فتح الله گولن را به رهبری این کودتا متهم کرده‌اند ولی او همواره این اتهام را رد کرده است. آقای گولن که متحد سابق طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، بوده از سال ۱۹۹۹ در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند.

از زمان کودتای نافرجام تاکنون ده‌ها هزار نفر بازداشت و بیش از ۱۴۰ هزار نفر از کار خود اخراج یا تعلیق شده‌اند.

امواج دستگیری‌ها تا به امروز ادامه دارد هرچند سرعت آن‌ها چهار سال پس از کودتا شدت کمتری گرفته است.

دادگاه‌های دیگر حتی با تعداد متهمان بیشتر همچنان ادامه دارد. تاکنون بیش از ۴۱۰۰ نفر در دادگاه‌های ترکیه در ارتباط با این کودتا محکوم شده‌اند که طبق آمار رسمی بیش از ۲۵۰۰ نفر از آن‌ها حکم حبس ابد گرفته‌اند.