نیکولا سارکوزی به‌ اتهام فساد و اعمال نفوذ غیرقانونی راهی دادگاه می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیکولا سارکوزی
نیکولا سارکوزی   -  کپی رایت  آسیوشیتد پرس

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری اسبق فرانسه، به اتهام فساد و اعمال نفوذ غیرقانونی، روز دوشنبه در پاریس راهی دادگاه می‌شود.

وی در این پرونده متهم است که در سال ۲۰۱۴، با اعمال نفوذ سبب شده یک قاضی عالی‌رتبه در موناکو ترفیع بگیرد،‌ و این قاضی در عوض، اطلاعات درزکرده دربارهٔ فساد مالی رئیس‌جمهوری سابق را مخفی کرده است.

تیه‌ری هرتسوگ، وکیل آقای سارکوزی و نیز ژیلبر آزی‌بِر، قاضی فوق‌الذکر نیز به‌همراه متهم در دادگاه روز دوشنبه حاضر می‌شوند. گرچه رسانه‌های فرانسه گفته‌اند احتمال دارد دادگاه به دلیل بیماری آقای آزی‌بر به تعویق بیفتد.

این دادگاه در اصل در سال ۲۰۱۴ آغاز شده بود اما به‌دلایلی عقب افتاد و بناست از ۲۳ نوامبر تا ۱۰ دسامبر امسال برگزار شود. چنانچه اتهام آقای سارکوزی از سوی دادگاه ثابت شود، وی ممکن است به ۱۰ سال حبس، و به پرداخت ۱ میلیون یورو جریمه محکوم شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری اسبق فرانسه، ماه گذشتهٔ میلادی نیز در دادگاهی که به پروندهٔ او دربارهٔ لیبی اختصاص داشت به «همدستی با جنایتکاران» متهم شد و بازپرس علیه وی «اعلام جرم» کرد، که نوعی پیگردِ جدی‌تر از «اتهام» صرف محسوب می‌شود.

وی پیش از آن نیز در دادگاه مربوط به لیبی که به پروندهٔ رویدادهای سال ۲۰۱۲ اختصاص دارد، به «تبانی برای فساد»، «پنهان کردن اختلاس از اموال عمومیِ (لیبی)»، و نیز «تأمین مالیِ غیرقانونیِ کارزار انتخاباتی» متهم شده بود.

نیکولا سارکوزی به دلیل کمبود مدارک و شواهد از یک مورد اتهام «دریافت رشوه» تبرئه شده، اما همچنان به اتهام «تأمین مالیِ غیرقانونیِ کارزار انتخاباتی»، سال آینده باید راهی دادگاه دیگری شود.