اوربان: اگر اروپا اراده کند می‌تواند بحران وتوی بودجه را حل کند

ویکتور اوربان
ویکتور اوربان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست اضطراری و دو روزه رهبران اروپایی در حالی بصورت مجازی دنبال می‌شود که همچنان هیچ راه حلی برای پایان وتوی بودجه اتحادیه اروپا از سوی مجارستان، لهستان و اسلوونی پیدا نشده است.

آگهی

نشست رهبران اروپایی در حالی روز جمعه دنبال می شود که همچنان راه حلی برای پایان وتوی لهستان و مجارستان و اسلوونی، سه عضو اتحادیه اروپا، یافت نشده است.

هرچند محور اصلی نشست دو روزه رهبران عضو اتحادیه اروپا، مقابله با بحران کووید۱۹ بود اما در اولین روز نشست بحث وتوی بودجه بلندمدت و همچنین بسته بهبودی حمایتی کووید۱۹ از سوی مجارستان و لهستان و اسلوونی مطرح شد، اما راه حلی برای آن پیدا نشد. 

ویکتور اوربان، نخست وزیر راست افراطی مجارستان روز جمعه درباره بحران وتوی بودجه اتحادیه اروپا گفت: «راه حل‌های فراوانی برای حل بحران وتوی بودجه وجود دارد. اما به نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا نمی‌خواهد به این بحران پایان دهد. اما اگر اراده‌ای از سوی اتحادیه وجود داشته باشد می توان به این بحران پایان داد.»

وتوی بودجه اتحادیه اروپا از سوی دو کشور مجارستان و لهستان، واکنشی بود به توافق دو هفته پیش نمایندگان پارلمان و شورای اروپایی. توافقی تاریخی که بر اساس آن قرار است از سال ۲۰۲۲، تخصیص بودجه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشروط به «حاکمیت قانون» در این کشورها باشد. آزادی رسانه‌ها، استقلال دستگاه قضایی و احترام به قوانین دموکراتیک از جمله مواردی است که در منشور «حاکمیت قانون» اتحادیه اروپا می‌گنجد.

لهستان و مجارستان بارها در سال‌های اخیر بدلیل عدم احترام به «حاکمیت قانون» مورد انتقاد اتحادیه اروپا قرارگرفته‌اند.

رهبران اتحادیه اروپا در نشست دو روز اخیر تاکید کرده‌اند که یا مجارستان و لهستان و به پیروی از آنها اسلوونی به خواسته های «حاکمیت قانون» اتحادیه اروپا تن می‌دهند و یا اینکه اتحادیه بدون این کشورها بودجه را بین ۲۴ کشور عضو تقسیم خواهد کرد. به گفته رهبران اروپایی، بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا در حدی است که نمی‌توان بیش از این منتظر تصویب بسته‌های حمایتی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری لهستان: برای استقرار سلاح‌های هسته‌ای ناتو علیه تهدید‌های روسیه آمادگی داریم

آیا پارلمان اروپا پس از «قطر گیت» در آستانه مواجهه با «روسیه گیت» است؟

دونالد توسک: اروپا وارد دوران پیش از جنگ شده است