Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تدوین سند استراتژیک نظامی اتحادیه اروپا؛ اولین گام در راه ایجاد ارتش واحد اروپایی

جنگنده میراژ فرانسه
جنگنده میراژ فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیپلمات های اروپایی می گویند قرار است اتحادیه اروپا بزودی تدوین سند استراتژیک نظامی اروپایی، موسوم به «قطب نمای استراتژِیک» را دردستور کار قرار دهد. گفته می شود این سند گام اصلی برای ایجاد ارتش مستقل و واحد اروپایی خواهدبود.

آگهی

دیپلمات ها می گویند اتحادیه اروپا در حال تدوین یک سند استراتژیک نظامی برای ۲۷ کشور عضو است.

با ادعای دیپلمات های اروپایی طبق این سند تهدیدات، اهداف و جاه طلبی های نظامی آینده اتحادیه اروپا مشخص خواهدشد.

همچنین قراراست طبق این سند، روند تولید مشترک تجهیزات پیشرفته نظامی از جمله تانکهای ساخت کشورهای عضو اتحادیه دردستور کار قرارگیرد.

«قطب نمای استراتژیک» یا همان ناتوی اروپایی

نام این سند که در ماه های آینده بیشتر از آن می شنویم «قطب نمای استراتژیک» است.

در واقع قراراست کارآیی آن چیزی مشابه پیمان ناتو باشد و تفاوت آن در این است که تنها یک پروژه دفاعی مشترک بین کشورهای اتحادیه اروپا خواهد بود.

بی تردید، خلق این پروژه دفاعی مشترک، نتیجه تهدیدها و انتقادات ۴ سال اخیر دونالد ترامپ از عدم همکاری اروپایی ها، خصوصا در زمینه مالی از پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو است. اولین بار سال گذشته امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیشنهاد «ارتش واحد اروپایی» را مطرح کرد.

گفته می شود جوزپ بورل، رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پنجشنبه در یک جلسه محرمانه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا را از مفاد این سند که قرار است از سال ۲۰۲۲ در دستور کار قراربگیرد، آگاه خواهدکرد.

عدم اشتراک کشورهای عضو درباره تهدیدها

البته بی تردید اختلافات زیادی روی فهرست «تهدیدهای بالقوه ای» که اروپا را با خطر روبرو می کنند، وجود خواهد داشت. مثلا برای فرانسوی ها تهدید واقعی «حضور اسلام گرایان افراطی» در خاک این کشور است در حالی که برای کشورهای حوزه بالتیک نفوذ روسیه می تواند بسیار خطرناک باشد. با این حال به گفته دیپلمات های اروپایی، جوزپ بورل قصد دارد تمام کشورهای عضو را حول نقاطی مشترک متحد کند.

برکسیت و فرصت بی نظیر برای آلمان و فرانسه

با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دو کشور فرانسه و آلمان بصورت غیررسمی رهبری اتحادیه اروپا را در دست گرفته اند.

حالا به نظر می رسد آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون، رهبران دوکشور آلمان و فرانسه قصد دارند گام اول برای تشکیل ارتش اروپایی را با تدوین این سند بردارند.

رهبران دولت بریتانیا، چه محافظه کار و یا از حزب کارگر، همواره در زمان عضویت در اتحادیه اروپا از ایجاد یک ارتش واحد اروپایی جلوگیری می کردند. دلیل اصلی آن هم پیمان های تاریخی این کشور با ایالات متحده و همچنین اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع بود. سال گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد ارتش مشترک اروپایی را «شرم آور» خوانده بود.

اولین گفتگوها قرار است بین وزرای دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روز جمعه بصورت مجازی و آنلاین برگزارشود. گفتگوها حول تدوین این سند و یافتن راه های مشترک در راه تولید تجهیزات نظامی و تمرکز روی استقرار نیروهای اروپایی در صدها منطقه سوق الجیشی اروپا خواهد بود.

پیش از این وزرای دفاع آلمان و فرانسه و اسپانیا درباره تولید مشترک تجهیزات نظامی برای کاهش هزینه ها گفتگو کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: پیشنهاد ماکرون برای تشکیل ارتش اروپایی توهین‌آمیز است

سفر ماکرون به آلمان؛ دو قدرت اروپایی برای رفع اختلافات در میانه چالش‌ها خیز برداشتند

طرح اروپا برای استقرار ماموریت مرزی در رفح بعد از پایان جنگ و بعد از موافقت اسرائيل و مصر