رونمایی از مجسمه طلایی سگ؛ رئیس جمهوری ترکمنستان به آلابای نماد افتخار داد

قربانقلی بردی محمداُف، رئیس جمهوری ترکمنستان در حال اهدای یک قلاده سگ اصیل ترکمن به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، سال ۲۰۱۷
قربانقلی بردی محمداُف، رئیس جمهوری ترکمنستان در حال اهدای یک قلاده سگ اصیل ترکمن به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، سال ۲۰۱۷ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قربانقلی بردی محمداُف روز سه‌شنبه از مجسمه ۶ متری سگ آلابایی در عشق آباد، پایتخت رونمایی کرد. این نخستین بار نیست که نژاد آلابای مورد تحسین و احترام رئیس جمهوری ترکمنستان قرار می‌گیرد؛ او سال گذشته نیز کتابی را به گونه آلابای تقدیم کرد.

آگهی

رئیس جمهور ترکمنستان بالاترین سطح افتخار را با رونمایی از یک مجسمه غول‌پیکر طلایی به گونه سگ مورد علاقه خود تقدیم کرد.

قربانقلی بردی محمداُف روز سه‌شنبه از مجسمه ۶ متری سگ آلابایی در عشق آباد، پایتخت، رونمایی کرد. این نخستین بار نیست که نژاد آلابای مورد تحسین و احترام رئیس جمهوری ترکمنستان قرار می‌گیرد؛ او سال گذشته نیز کتابی را به گونه آلابای تقدیم کرد.

آلابای گونه‌ای ترکمن از نژاد سگ‌های چوپان آسیای میانه است که پیشتر در فهرست میراث ملی ترکمنستان ثبت شده است.

این مجسمه در یک منطقه مسکونی کارمند نشین نصب شده و یک صفحه نمایش بزرگ نیز به طور مداوم تصاویری از سگ‌های آلابای نشان می‌دهد. رسانه‌های دولتی این مجسمه را نماد «غرور و اعتماد به‌نفس» گونه آلابای تعبیر کردند.

مخالفان او صرف چنین هزینه‌ای را در شرایطی که بسیاری از مردم ترکمنستان فقیر هستند و سطح آزادی بیان در این کشور بر پایه اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) پایین‌تر از کره‌شمالی است، سرزنش کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای بردی محمداُف افزون بر سگ‌های آلابای علاقه وافری نیز به اسب‌های محلی «آخال تکه» دارد و آنها را نماد زیبایی و استقامت توصیف کرده است. او در سال ۲۰۱۵ نیز از مجسمه طلایی خود سوار بر یک اسب آخال تکه رونمایی کرده بود.

رئیس جمهور ترکمنستان گاهی اوقات یک کره اسب آخال تکه یا توله سگ آلابای را به رهبران ملت‌های دوست هدیه می‌دهد. رفتار او با توله سگی که در سال ۲۰۱۷ به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه داشت مورد انتقاد قرار گرفت. آقای بردی محمداُف در حالی که با یک دست این توله سگ را از پشت گردن در هوا معلق کرده بود، به آقای پوتین اهدا کرد؛ اقدامی که انتقاد بسیاری از نهادهای مدافع حقوق حیوانات را برانگیخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترابزون ترکیه؛ انتظار چند روزۀ سگ وفادار مقابل بیمارستانی که صاحبش در آن بستری بود

پای جو بایدن هنگام بازی با سگش شکست

عقب‌نشینی سواحل ترکمنستان؛ آیا زنگ خطر برای کشورهای حاشیه دریای خزر به صدا درآمده است؟