Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران به‌ فرمان ترامپ یکسال دیگر تمدید شد

Evan Vucci
Evan Vucci Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این فرمان که اولین‌بار در سال ۱۳۵۸ شمسی در پی حمله به سفارت آمریکا در تهران و گروگانگیری کارکنان سفارت از سوی جیمی کارتر، رئیس جمهور وقت ایالات متحده صادر شده بود، برای چهل و یکمین سال متوالی تمدید شد

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۲ نوامبر با امضای فرمانی «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را برای یکسال دیگر تمدید کرد.

به این ترتیب این فرمان که اولین‌بار در سال ۱۳۵۸ شمسی در پی حمله به سفارت آمریکا در تهران و گروگانگیری کارکنان سفارت از سوی جیمی کارتر، رئیس جمهور وقت ایالات متحده صادر شده بود، برای چهل و یکمین سال متوالی تمدید شد.

در چهارچوب این فرمان، تدابیر لازم برای مقابله با تهدیداتی که از سوی ایران متوجه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده آمریکا است، به اجرا گذاشته خواهد شد.

در فرمان دونالد ترامپ آمده است: «روابط ما با ایران هنوز عادی نشده است و روند اجرای توافق ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ میلادی با ایران ادامه دارد. به همین دلیل، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ و اقدامات اتخاذ شده در آن تاریخ برای مقابله با آن شرایط اضطراری، باید فراتر ۱۴ نوامبر سال ۲۰۲۰ نیز ادامه یابد. بنابراین مطابق با بند ۲۰۲ قانون اضطرار ملی، من به مدت ۱ سال دیگر اجرای موارد اضطراری ملی در قبال ایران، اعلام شده در دستورالعمل ۱۲۱۷۰ را تمدید می‌کنم.»

از زمان اشغال سفارت آمریکا در تهران از سوی دانشجویان «خط امام»، این وضعیت اضطراری هرساله از سوی همه رؤسای جمهور آمریکا تمدید شده است.

منظور از «توافق ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ با ایران» نیز عهدنامه ۱۹۸۱ الجزایر است که با میانجیگری الجزایر میان ایران و آمریکا بسته شد تا به این ترتیب کارکنان به گروگان گرفته شده در سفارتخانه پس از ۴۴۴ روز آزاد شوند و به کشورشان برگردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ نمی‌تواند آمریکا را به جنگ با ایران بکشاند

چهار سال دلسردی؛ نگاهی به روابط دیپلماتیک دونالد ترامپ با اتحادیه اروپا

چرا باراک اوباما هنوز از کامالا هریس حمایت نکرده است؟