«وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران به‌ فرمان ترامپ یکسال دیگر تمدید شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Evan Vucci
Evan Vucci   -   کپی رایت  AP Photo

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۲ نوامبر با امضای فرمانی «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را برای یکسال دیگر تمدید کرد.

به این ترتیب این فرمان که اولین‌بار در سال ۱۳۵۸ شمسی در پی حمله به سفارت آمریکا در تهران و گروگانگیری کارکنان سفارت از سوی جیمی کارتر، رئیس جمهور وقت ایالات متحده صادر شده بود، برای چهل و یکمین سال متوالی تمدید شد.

در چهارچوب این فرمان، تدابیر لازم برای مقابله با تهدیداتی که از سوی ایران متوجه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده آمریکا است، به اجرا گذاشته خواهد شد.

در فرمان دونالد ترامپ آمده است: «روابط ما با ایران هنوز عادی نشده است و روند اجرای توافق ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ میلادی با ایران ادامه دارد. به همین دلیل، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ و اقدامات اتخاذ شده در آن تاریخ برای مقابله با آن شرایط اضطراری، باید فراتر ۱۴ نوامبر سال ۲۰۲۰ نیز ادامه یابد. بنابراین مطابق با بند ۲۰۲ قانون اضطرار ملی، من به مدت ۱ سال دیگر اجرای موارد اضطراری ملی در قبال ایران، اعلام شده در دستورالعمل ۱۲۱۷۰ را تمدید می‌کنم.»

از زمان اشغال سفارت آمریکا در تهران از سوی دانشجویان «خط امام»، این وضعیت اضطراری هرساله از سوی همه رؤسای جمهور آمریکا تمدید شده است.

منظور از «توافق ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ با ایران» نیز عهدنامه ۱۹۸۱ الجزایر است که با میانجیگری الجزایر میان ایران و آمریکا بسته شد تا به این ترتیب کارکنان به گروگان گرفته شده در سفارتخانه پس از ۴۴۴ روز آزاد شوند و به کشورشان برگردند.