رهبران جهان در تبریک خود به جو بایدن چه می‌گویند؟

David Goldman
David Goldman Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: ما جمهوری را حفظ کردیم. اکنون زمان بهبودی و زمان رشد با یکدیگر است

آگهی

تنها لحظاتی پس از اعلام خبر پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، بسیاری از شخصیت‌های سیاسی در سراسر جهان پیام‌های تبریک خود را برای او و معاونش کامالا هریس فرستادند.

بیل کلینتون: آمریکا حرفش را زد و دموکراسی پیروز شد

بیل کلینتون، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا در پیامی نوشت که جو بایدن «به همه ما خدمت خواهد کرد و همه ما را گرد هم خواهد آورد». در این پیام آمده است: «آمریکا حرفش را زد و دموکراسی پیروز شد. اکنون ما رئیس جمهور منتخب و معاونی داریم که به همۀ ما خدمت خواهند کرد و همه ما را در کنار یکدیگر جمع خواهند کرد. این پیروزی چشمگیر را به جو بایدن و کامالا هریس تبریک می گویم.»

نانسی پلوسی: زمان بهبودی و رشد فرا رسید

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما جمهوری را حفظ کردیم. تبریک به جو بایدن برای پیروزیش در راه روح کشورمان. تبریک به کامالا هریس برای تاریخ سازی‌اش. اکنون زمان بهبودی است و زمان رشد با یکدیگر.»

آلمان

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در پیامی توییتری اعلام کرد: «خوب، سرانجام به آمار روشنی رسیدیم. مشتاقانه آماده کار با دولت بعدی آمریکا هستیم. می‌خواهیم روی همکاری‌هایمان برای یک پیمان ترنس-آتلانتیک جدید سرمایه‌گذاری کنیم.»

اوباما: جو بایدن با چالش‌های خارق العاده‌ای روبروست

باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای به جو بایدن و کامالا هریس تبریک گفت. در بخشی از این بیانیه آمده است: «خوشبختیم که جو آنچه را که برای ریاست جمهور شدن لازم است، دارد... زیرا هنگامیکه در ژانویه وارد کاخ سفید شود، با مجموعه‌ای از چالش‌های خارق العاده‌ای روبرو خواهد شد که تا کنون هیچ رئیس جمهور جدیدی با آن مواجه نبوده است. از جمله یک بیماری همه‌گیر، یک سیستم اقتصادی و قضایی نابرابر، یک دموکراسی در معرض خطر و یک فضای خطرناک.»

کانادا

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در توییتر خود گفت: «تبریک به جو بایدن و کاملا هریس. کشورهای ما دوستان نزدیک، شریک و متحد هستند. ما رابطه‌ای مشتریک داریم که در صحنه جهانی بی‌نظیر است. من واقعا مشتاقم تا با هر دوی شما کار کنم.»

بریتانیا

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در پیامی ضمن تبریک به رئیس جمهوری جدید و معاون او نوشت: «ایالات متحده مهمترین متحد ماست و مشتاقیم تا با همدیگر از نزدیک روی اولویتهای مشترکمان، از تغییرات آب و هوایی گرفته تا موضوعات تجاری و امنیتی کار کنیم.»

صادق خان، شهردار لندن نیز در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد: «تبریک به جو بایدن و کامالا هریس برای پیروزی که شایسته آن بودند. لندن مشتاق همکاری با شماست. زمان آن است که برگردیم و پل‌ها را بسازیم و نه دیوارها را.»

یونان

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان نیز نوشت: «تبریک به رئیس جمهور آمریکا جو بایدن. بایدن دوست واقعی یونان بوده و من مطمئن هستم که در دوره ریاست جمهوری او رابطه دو کشور محکمتر خواهد شد.»

فرانسه

آن ایدالگو، شهردار پاریس در پیامی نوشت: «آمریکا خوش برگشتی! تبریک به جو بایدن و کاملا هریس برای انتخابشان. در آستانۀ برگزاری پنجمین سالگرد توافق پاریس، این پیروزی نماد نیاز ما برای همکاری با یکدیگر بیش از هر زمان دیگری، با توجه به شرایط اضطراری آب و هوا است.»

نخست‌وزیران مالت، بلژیک، ایرلند، پرتغال، نروژ همچنین رئیس جمهور زیمبابوه از دیگر شخصیتهای سیاسی بودند که تا کنون به این پیروزی واکنش نشان داده و به رئیس جمهور جدید آمریکا و معاون او تبریک گفته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش اروپا به پیروزی بایدن: «آمریکا خوش برگشتی»

چهار سال دلسردی؛ نگاهی به روابط دیپلماتیک دونالد ترامپ با اتحادیه اروپا

کامالا هریس در بحبوحه نگرانی‌ها درباره سن بایدن: آماده خدمت به عنوان رئیس‌جمهور هستم