Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعلام نتیجه انتخابات آمریکا تا چه وقت به طول خواهد انجامید؟

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا
انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با پایان مهلت رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و اعلام تدریجی نتایج شمارش آرا در ایالت‌ها، بحث درباره نامزد پیروز بالا گرفته است. اما این روند تا چه وقت ممکن است ادامه یابد؟

آگهی

با پایان مهلت رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و اعلام تدریجی نتایج شمارش آرا در ایالت‌ها، بحث درباره نامزد پیروز بالا گرفته است.

تا کنون بیش از ۱۳۴ میلیون رای (معادل حدود ۸۴ تا ۸۸ درصد مجموع احتمالی آرا) شمرده شده است و انتظار می‌رود ۱۸ تا ۲۵ میلیون رای دیگر نیز شمرده شود.

مطابق سیستم انتخاباتی آمریکا دستیابی به اکثریت نسبی آرا در کل کشور برنده را تعیین نمی‌کند (جایی که در حال حاضر جو بایدن با کسب ۵۰.۰ درصد آرا از دونالد ترامپ با ۴۸.۳ درصد جلو است)، بلکه فرد پیروز نهایی باید بتواند ۲۷۰ از مجموع ۵۳۸ کالج‌های الکترال ایالتی را به خود اختصاص دهد. امری که تا کنون برای هیچ‌کدام از دو نامزد محرز نشده است.

در حال حاضر سهم دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه از کالج‌های الکترال ۲۱۳ بوده است و سهم جو بایدن نامزد حزب دموکرات ۲۲۷ عدد.

آقای بایدن در اولین نطق پسا انتخاباتی خود با اعلام اینکه به پیروزی یقین دارد از هوادارانش خواسته است صبور باشند تا تمامی رای‌ها شمرده شوند. در سوی مقابل آقای ترامپ اعلام کرده است که تا آن‌جا که به او مربوط می شود خود را پیروز انتخابات می‌داند و از دادگاه عالی خواسته است به به خاطر تخلفات احتمالی جریان شمارش آرا متوقف کند.

اظهارات طرفین در حالی بیان می‌شود که شمارش آرا در ایالت‌های کلیدی ادامه دارد و چشم همگان به نتایج در پنج ایالت میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین، جورجیا و کارولینای شمالی دوخته شده است تا مشخص شود کدام فرد زودتر به عدد تعیین کننده ۲۷۰ کالج الکترال می‌رسد و رئیس‌جمهور جدید لقب می‌گیرد. مطابق آخرین نتایج اعلام شده وضعیت این ایالات به شرح زیر هستند:

جورجیا، دارای سهمیه ۱۶ الکترال کالج: دونالد ترامپ ۵۰.۵ درصد در برابر ۴۸.۳ درصد جو بایدن (۹۳ درصد آرا شمرده شده)

میشیگان، دارای سهمیه ۱۶ الکترال کالج: دونالد ترامپ ۴۹.۸ درصد در برابر ۴۸.۵ درصد جو بایدن (۸۳ درصد آرا شمرده شده)

کارولینای شمالی، دارای سهمیه ۱۵ الکترال کالج: دونالد ترامپ ۵۰.۱ درصد در برابر ۴۸.۷ درصد جو بایدن (۹۵ درصد آرا شمرده شده)

پنسیلوانیا، دارای سهمیه ۲۰ الکترال کالج: دونالد ترامپ ۵۵.۷ درصد در برابر ۴۳.۰ درصد جو بایدن (۷۴ درصد آرا شمرده شده)

ویسکانسین، دارای سهمیه ۱۰ الکترال کالج: دونالد ترامپ ۴۹.۱ درصد در برابر ۴۹.۴ درصد جو بایدن (۸۹ درصد آرا شمرده شده)

اگر نتایج به همین ترتیب باقی بمانند، دونالد ترامپ در کاخ سفید باقی خواهد ماند. اما اگر آقای بایدن بتواند در دستکم دو ایالت ورق را برگرداند می‌تواند رئیس‌جمهور جدید لقب گیرد.

آسوشیتد پرس
اعلام نتایج نهایی آرا ممکن است تا روزها به طول بیانجامدآسوشیتد پرس

اما چرا شمارش آرای این ایالت‌ها به طول انجامیده و تا چه وقت باید برای دانستن نتیجه نهایی صبر کرد؟

هرچند در انتخابات چهار سال پیش نتیجه به سرعت معلوم شد، با این حال در انتخابات امسال نتیجه ممکن است از یک روز تا چندین هفته به طول بیانجامد. یکی از دلایل این امر رای پستی پرشمار افراد در انتخابات جاری است.

بسیاری از شهروندان آمریکایی به دلیل شیوع همه‌گیری کرونا تصمیم گرفته‌اند از روش پستی برای رای دادن استفاده کنند. امری که باعث زمان‌بر شدن پروسه خواندن رای‌ها و اعلام نتایج شده است.

آگهی

بنابراعلام نیویورک‌تایمز، تنها ۹ ایالت از مجموع ۵۰ ایالت آمریکا قادرند در بیست و چهار ساعت اول بیش از ۹۸ درصد آرا را شمارش کنند.

مقامات دو ایالت کلیدی میشیگان و پنسیلوانیا گفته‌اند شمارش کامل می‌تواند چندین روز به طول بیانجامد. مقامات رسمی ایالتی از مشخص کردن تاریخ یا زمان دقیق پایان شمارش آرا خودداری کرده‌اند. این در حالی است که صرف اعلام کردن اعداد نیز وجه رسمی بودن به آن نمی‌بخشد و تا تایید نهایی که معمولا در هر ایالتی چند هفته بعد از انتخابات انجام می‌شود این اعداد کماکان غیررسمی باقی می‌مانند.

یک عامل به وجود آمدن وضعیت عدم اطمینان نهایی از میزان توزیع آرا، نحوه رای‌دهی بخش‌های ایالت‌ها است. در واقع نتایج انتخابات در هر ایالت معمولا به این نحو نیست که یک نامزد پیش بیافتد و تا آخر پیشتازی خود را حفظ کند. ایالت به چندین بخش تقسیم شده‌اند و آرا نهایی با اضافه شدن هر بخش تغییر می‌کند. نتایج می‌تواند به شدت متغیر باشد و پیشتازی یک نامزد حتی در صورت شمارش ۹۰ درصد آرا نمی‌تواند به معنی پیروزی قطعی وی به حساب بیاید. هرچند کار برای رقیب بسیار سخت است.

برای مثال آقای بایدن برای اینکه بتواند ایالت ویسکانسین را به خود اختصاص دهد، باید در آرای شمارش نشده با نسبت ۶۷ به ۳۳ برنده شود. هواداران حزب دموکرات امید دارند که با اعلام شدن آرای پستی بتوانند عقب‌ماندگی را جبران کنند.

آگهی

یک عامل دیگر دیر اعلام شدن نتایج آرا، دیر رسیدن رای‌های پستی است. بعضی ایالت‌ها مهلت رسیدن برگه‌های رای را چند روز بعد از انتخابات تعیین کرده‌اند، امری که باعث کند شدن اعلام نتایج می‌شود. 

برای مثال در پنسیلوانیا شعب اخذ رای مجاز هستند تا روز ۱۰ نوامبر، یعنی یک هفته پس از روز برگزاری انتخابات، رای‌های پستی بخشی از رای‌دهندگان را بپذیرند البته به شرطی که نهایت تا شب انتخابات ارسال شده باشند.

جدال‌های حقوقی

دونالد ترامپ در اولین نطق خود از دادگاه عالی خواسته است وارد پروسه شمارش شود. این بدین معنی است که اگر تیم وکلای دونالد ترامپ به این دادگاه شکایت برند، پایان رسمی شمارش آرا و اعلام نتایج می‌تواند چندین روز تا چند هفته به عقب بیافتد. همچنان که در مورد انتخابات سال ۲۰۰۰ اتفاق داد.

بیست سال پیش در آن انتخابات، ال‌گور نامزد حزب دموکرات وقتی با فاصله نزدیک به رقیب‌اش جرج بوش در ایالت فلوریدا باخت تلاش کرد با شکایت به دادگاه و اقدامات سیاسی فرجام‌‌خواهی کند. امری که پروسه اعلام نهایی نتایج آرا را با تاخیر مواجه کرد و سرانجام با انصراف او از شکایت پس از یک ماه کارزار پایان یافت.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمهوری‌خواهان برای قبول پیروزی بایدن «تا ماه ژانویه صبر خواهند کرد»

بایدن در آستانه بازپس‌گیری ۱۰ رای الکترال از ترامپ؛ ویسکانسین آبی می‌شود؟

پلیس آمریکا: توماس کروکس قبل از شلیک به ترامپ با گوشی خود «پورن» جستجو کرده بود