وضعیت قرمز در بورس‌های اروپا؛ نتایج انتخابات آمریکا یورو را تضعیف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بورس فرانکفورت، آلمان
بورس فرانکفورت، آلمان   -  کپی رایت  AP Photo

شاخص بورس‌های آلمان، فرانسه، بریتانیا، اسپانیا و نیز شاخص ۵۰ شرکت برتر منطقه یورو در واکنش به نتایج اولیه انتخابات آمریکا کاهش یافت و یورو، پول واحد اروپایی نیز در مقابل دلار آمریکا تضعیف شد.

پس از انتشار اخباری در مورد پیشتازی دونالد ترامپ در ایالت‌های کلیدی آمریکا نسبت به جو بایدن، رقیب دموکراتش، بورس‌های اروپایی معاملات روز چهارشنبه خود را با روند نزولی شاخص‌ها آغاز کردند.

شاخص ۵۰ شرکت برتر منطقه یورو و شاخص بورس آلمان(داکس) در آغاز معاملات روز چهارشنبه نزدیک به ۱ درصد افت کرد و نزول شاخص بورس اسپانیا به ۱.۴۱ درصد رسید. همزمان شاخص بورس‌های فرانسه و بریتانیا نیز به ترتیب ۱۳ و ۱۹ صدم درصد کاهش یافتند.

کارشناسان افزایش نگرانی‌ها نسبت به افزایش شدت جنگ تجاری میان دولت ترامپ و کشورهای اروپایی را علت اصلی کاهش شاخص بورس‌های اروپایی اعلام کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین در معاملات بازار جهانی ارز نیز هر یورو ۳۴ صدم درصد در مقابل دلار آمریکا تضعیف شد و نرخ برابری آن به ۱.۱۶۸۸ رسید. برخی تحلیل‌گران بر این باورند که پیروزی آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند به افزایش رونق اقتصادی آمریکا و تقویت دلار منجر شود.