Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتایج اولیه همه‌پرسی در نیوزیلند: به‌مرگی آری، شاهدانه نه

همه‌پرسی نیوزیلند
همه‌پرسی نیوزیلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنوز حدود ۵۰۰ هزار رأی که شامل آراء خارج از کشور است شمرده نشده و این آرا به احتمال اندک ممکن است نتیجه همه‌پرسی شاهدانه را تغییر دهد. اما آراء در نتیجه نهایی همه‌پرسی به‌مرگی تغییری ایجاد نخواهد کرد.

آگهی

مردم نیوزیلند‌ در یک همه‌پرسی به قانونی شدن به‌مرگی یا اتانازی در کشورشان رأی آری دادند، اما موضوع دیگر همه‌پرسی، یعنی آزاد شدن خرید و فروش حشیش و ماری‌جوانا رأی نیاورد.

بر اساس آخرین نتایج منتشر شده همه‌پرسی نیوزیلند، نزدیک به ۶۵ درصد مردم این کشور در یک همه‌پرسی الزام‌آور به قانونی شدن به‌مرگی رأی داده‌اند و تنها ۳۴ درصد رأی‌دهندگان با آن مخالف بوده‌اند. بر پایه گزارش کمیسیون انتخابات نیوزیلند، تا امروز جمعه ۳۰ اکتبر (۹ آبان) حدود ۸۵ درصد آرا ریخته شده به صندوق شمرده شده است.

این همه‌پرسی در تاریخ ۱۷ اکتبر (۲۶ مهر) همزمان با همان انتخاباتی برگزار شد که در نتیجه آن جاسیندا آردرن برای دومین دوره متوالی در مقام نخست وزیری ابقا شد.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

دیوید سیمور، رهبر حزب ای‌سی‌تی نیوزیلند که پیشنهاد همه‌پرسی به‌مرگی را در نیوزیلند داده است، از حامیان این قانون تشكر كرد. وی پس از اعلام نتیجه اولیه این همه‌پرسی گفت با این کار نیوزیلند به کشوری «مهربان‌تر و انسانی‌تر» تبدیل خواهد شد. قانونی که اجازه خودکشی مشروط را می‌دهد در صورت رأی آوردن نهایی، پس از یک سال در نیوزیلند اجرایی خواهد شد.

به‌مرگی یا اتانازی نوعی انتخاب مرگ یا خودکشی افراد بیمار است که در آن، بیمار بنا به درخواست خودش و با دخالت عوامل پزشکی، می‌میرد. در صورت رأی آوردن قطعی این قانون خودکشی افراد مبتلا به بیماری‌های لاعلاج و کسانی که احتمالاً تا کمتر شش ماه می‌میرند و درد و رنج فراوانی را تحمل می‌کنند، تسهیل می‌شود. به‌مرگی هم اکنون به طور قطعی و قانونی تنها در بلژیک، کلمبیا، هلند و لوکزامبورگ رواج دارد در برخی از ایالت‌های آمریکا نیز گونه ای از به‌مرگی مجاز شمرده می‌شود.

نه به شاهدانه

فاصله نتایج در همه‌پرسی قانونی شدن حشیش در نیوزیلند بسیار نزدیک‌تر بوده است. نتایج اولیه شمارش آرا نشان می‌دهد ۵۳ نیوزیلندی‌ها به قانونی شدن حشیش در کشورشان نه گفته و ۴۶ درصد دیگر آن را قبول داشته‌اند.

در صورتی که قانون آزادی شاهدانه رأی بیاورد، افراد بالای ۲۰ سال سن اجازه خواهند داشت حد اکثر روزی ۱۵ گرم از این نوع ماده مخدر خریداری کرده یا دو گیاه شاه‌دانه پرورش دهند. از برگ و گل خشک شده گیاه شاهدانه برای تهیه ماری‌جوانا و از انگم یا صمغ آن برای درست کردن حشیش استفاده می‌کنند.

آردرن پیش از این از قانونی شدن شاهدانه در این کشور حمایت کرده بود.

هنوز حدود ۵۰۰ هزار رأی که شامل آراء خارج از کشور است شمرده نشده و این آرا به احتمال اندک ممکن است نتیجه همه‌پرسی حشیش را تغییر دهد. اما آراء در نتیجه نهایی همه‌پرسی به‌مرگی تغییری ایجاد نخواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک نظرسنجی: اکثر فرانسوی‌ها موافق قانونی شدن استفاده از شاهدانه هستند

ترس از ممنوعیت ماری‌‌جوانا؛ تصاویری از دختران تایلندی شاهدانه بدست

آغاز اجرای مرحله دیگری از قانون آزادسازی؛ عرضه ماری‌جوانا در «باشگاه‌های شاهدانه» آلمان مجاز می‌شود