کارزار ضد امپراطوری رسانه‌ای مرداک در استرالیا در جمع‌آوری امضا رکورد زد

مقر شرکت نیوز کورپوریشن در نیویورک
مقر شرکت نیوز کورپوریشن در نیویورک Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادخواست تنظیم شده بر ضد امپراطوری رسانه‌ای مرداک در استرالیا تا روز پنجم نوامبر آنلاین خواهد بود و سپس برای بررسی به پارلمان ارائه می‌شود.

آگهی

دادخواستی که به تازگی بر ضد امپراطوری رسانه‌ای روپرت مرداک در استرالیا تنظیم و در اینترنت منتشر شده تاکنون بیش از ۴۲۰ هزار امضا جمع‌آوری کرده است.

این دادخواست در پی کارزاری که کوین راد، نخست وزیر سابق و رهبر حزب کارگر استرالیا پیش‌تر با انتشار ویدیویی از آن خبر داده بود روز دوازدهم اکتبر در وبسایت پارلمان این کشور به اشتراک گذاشته شد و تاکنون نیز با استقبال کم‌نظیری مواجه شده است.

آقای راد که به طور معمول هدف انتقاد‌ و حملات روزنامه‌های «نیوز کورپوریشن»News Corporation ، گروه غول آسای رسانه‌ای تحت مالکیت روپرت مرداک قرار می‌گیرد با انتشار ویدویی به شدت از امپراطوری رسانه‌ای مرداک انتقاد کرد و گفت که وی به سرطانی برای سیاست داخلی استرالیا تبدیل شده است.

نخست وزیر سابق استرالیا در این ویدیو تاکید کرد که حدود ۷۰ درصد روزنامه‌های کشورش متعلق به مرداک است و وی در ۱۸ انتخابات فدرال اخیر استرالیا به شکلی آشکار در حمایت از حزب لیبرال، حزب اسکات موریسون، نخست وزیر فعلی و بر ضد حزب کارگر استرالیا تبلیغ کرده است.

کوین راد همچنین یادآور شد که در ایالت کوئینزلند که وی در آنجا زندگی می‌کند و به گفته او تاثیر زیادی بر نتیجه انتخابات فدرال این کشور دارد همه روزنامه‌ها تحت مالکیت روپرت مرداک قرار دارند و وی بواسطه نفوذ رسانه‌ای خود با حمایت از حزب لیبرال در جهت دهی به سیاست این کشور مداخله می‌کند.

دادخواستی که برای این کارزار تنظیم و در بخش طومارهای وبسایت پارلمان استرالیا منتشر شده تاکنون ۴۲۰ هزار و ۶۹۵ امضا جمع کرده است.

این دادخواست در واقع فراخوانی برای تشکیل یک کمیسیون تحقیق سلطنتی و مامور به بررسی نفوذ گروه رسانه‌ای تحت مالکیت مرداک در زمینه تکثر رسانه‌ای در استرالیا است.

میزان امضا جمع‌آوری شده برای دادخواست علیه امپراطوری مرداک در میان طومارهایی که پیش از این در استرالیا منتشر شده بود یک رکورد جدید محسوب می‌شود.

آخرین رکود جمع‌آوری امضا برای طومارهای عمومی به سال ۲۰۱۹ باز می‌گردد که طی آن از دولت خواسته شده بود وضعیت اضطراری آب و هوایی اعلام کند. این طومار سال گذشته میلادی موفق به جمع‌آوری ۴۰۴ هزار و ۵۳۸ امضا شده بود.

دادخواست تنظیم شده بر ضد امپراطوری رسانه‌ای مرداک در استرالیا تا روز پنجم نوامبر آنلاین خواهد بود و سپس برای بررسی به پارلمان ارائه می‌شود.

شعبه استرالیایی شرکت نیوزکورپوریشن که مقر اصلی آن در نیویورک واقع شده بزرگترین سازمان رسانه‌ای این کشور محسوب می‌شود. این شرکت علاوه بر استیلا بر فضای مطبوعاتی در شهرهای بزرگ صاحب شبکه‌ای بزرگ از تلویزیون‌های کابلی و مجلات تخصصی است.

برغم شمار بی سابقه امضا‌های جمع شده بعید به نظر می‌رسد که دولت محافظه‌کار استرالیا که تاکنون از حمایت‌های تمام قد و همه‌جانبه رسانه‌های متعلق به روپرت مرداک برخودار بوده با تشکیل یک کمیسیون سلطنتی برای تحقیق در این زمینه موافقت کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روپرت مرداک در ۹۲ سالگی ریاست دو شرکت رسانه‌ای خود را به پسرش واگذار کرد

واتیکان انتقال ۱.۷ میلیارد دلار به استرالیا را تکذیب کرد

قوانین مهاجرتی استرالیا باز هم سخت‌تر می‌شود؛ محدودیت‌های جدید برای صدور ویزای دانشجویی