زن جوانی که در یک کامنت قتل معلم فرانسوی را حق او دانسته بود، محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است   -   کپی رایت  AP Photo

یک دانشجوی ۱۹ ساله فرانسوی به دلیل آن که گفته بود معلم فرانسوی حقش بود کشته شود، روز جمعه ۲۳ اکتبر (۲ آبان) به جرم «ستایش تروریسم» ۴ ماه زندان تعلیقی محکوم شد.

این فرد که دانشجوی زیست‌شناسی دانشگاه بزانسون در شرق فرانسه است، در صفحه فیس‌بوک روزنامه محلی «لست رپوبلیکن» (شرق جمهوریخواه) زیر پستی درباره خبر بزرگداشت یاد معلم سربریده فرانسوی، کامنتی گذاشته و نوشته بود: «حقش نبود که سرش بریده شود، اما مرگ حقش بود.»

این کامنت از طریق سامانه مخصوصی به نام «فارون» به طور خودکار گزارش شده بود. سامانه فارون که از سال ۲۰۰۹ در فرانسه راه‌اندازی شده، مطالب غیرقانونی در اینترنت را ردیابی کرده و به مقامات گزارش می‌دهد.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

دادگاه بزانسون همچنین این دختر دانشجو را که بلافاصله پس از نوشتن کامنت در روز پنجشنبه دستگیر شده بود، به ۶ ماه کارآموزی بدون حقوق در بخش خدمات عمومی محکوم کرده است. این شهروند فرانسوی با پذیرش «اشتباه بزرگ» خود در دادگاه گفت که آن کامنت را «با عجله و بدون فکر» نوشته و خودش با جمله‌ای که نوشته موافق نیست. وی گفت که شب همان روز نیز کامنت خود را پاک کرده است. به نوشته رسانه‌های فرانسه، این زن مسلمان الجزایری‌تبار است و به قاضی گفته که خود و خانواده‌اش از دست خشونت اسلام‌گرایان افراطی در کشورش به فرانسه مهاجرت کرده‌اند.

ساموئل پاتی، معلم تاریخ مدرسه‌ای در حومه پاریس که کاریکاتورهای پیامبر اسلام را در کلاس درس به دانش‌آموزان نشان داده بود، عصر جمعه ۱۶ اکتبر (۲۵ مهر) به دست یک جوان مسلمان چچنی‌تبار با قمه کشته و سر بریده شد.