روسیه به ادوارد اسنودن اقامت دائم می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
اسنودن در نشستی در پرتغال
اسنودن در نشستی در پرتغال   -  Copyright  AP Photo

وکیل ادوارد اسنودن، افشاگر آمریکایی، اعلام کرد که دولت روسیه پذیرفته است تا به او حق اقامت دائم در این کشور بدهد.

حق اقامت دائم یک گام پیش از اعطای تابعیت کشور روسیه در صورت تمایل این کارمند پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی خواهد بود.

اداوارد اسنودن ۳۷ ساله از زمان افشاگری‌هایش درباره‌ عملیات وبرنامه های جاسوسی، مراقبت و شنود سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده، در روسیه زندگی می کند.

با توجه به مدارک افشاگرانه ادوارد اسنودن، برنامه‌ها شامل جاسوسی از شهروندان و شخصیت‌های سیاسی در سطح جهانی چه بصورت مکالمات تلفنی، از طریق ایمیل و یا موتور جستجوهای اینترنتی و بدون رعایت مرزبندی‌های سیاسی انجام می گرفته است. مدارک اسنودن در درجه اول اتهامات را متوجه «آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا» می کند.

اسنودن در سال ۲۰۱۳ این افشاگریها را انجام داد و پس از ملاقات با خبرنگاران در خاور دور برای انتشار مدارک و پرونده های سری و برای فرار از دادگاهی شدن به اتهام جاسوسی در ایالات متحده، به روسیه رفت و درخواست پناهندگی کرد.

آناتولی کوچرنا، کیل ادوارد اسنودن، پنج شنبه به خبرنگاران گفت «بدلیل همه گیری کرونا روند درخواست اقامت دائم برای این شهروند آمریکایی کمی بیش از حد معمولی طولانی شد.»

به گفته کوچرنا درخواست اقامت دائم در ماه آوریل به اداره مهاجرت روسیه فرستاده شده است. همزمان آناتولی کوچرنا به خبرگزاری تاس گفته است که در این مرحله، ادوارد اسنودن قصد دریافت گذرنامه روس را ندارد.

پیشتر دونالد ترامپ در ماه اوت اعلام کرده بود قصد دارد ادوارد اسنودن را شامل عفو کند.