Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه به ادوارد اسنودن اقامت دائم می‌دهد

اسنودن در نشستی در پرتغال
اسنودن در نشستی در پرتغال Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل ادوارد اسنودن به خبرنگاران گفت که دولت روسیه با حق «اقامت دائم» این افشاگر آمریکایی در خاک این کشورموافقت کرده است.

آگهی

وکیل ادوارد اسنودن، افشاگر آمریکایی، اعلام کرد که دولت روسیه پذیرفته است تا به او حق اقامت دائم در این کشور بدهد.

حق اقامت دائم یک گام پیش از اعطای تابعیت کشور روسیه در صورت تمایل این کارمند پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی خواهد بود.

اداوارد اسنودن ۳۷ ساله از زمان افشاگری‌هایش درباره‌ عملیات وبرنامه های جاسوسی، مراقبت و شنود سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده، در روسیه زندگی می کند.

با توجه به مدارک افشاگرانه ادوارد اسنودن، برنامه‌ها شامل جاسوسی از شهروندان و شخصیت‌های سیاسی در سطح جهانی چه بصورت مکالمات تلفنی، از طریق ایمیل و یا موتور جستجوهای اینترنتی و بدون رعایت مرزبندی‌های سیاسی انجام می گرفته است. مدارک اسنودن در درجه اول اتهامات را متوجه «آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا» می کند.

اسنودن در سال ۲۰۱۳ این افشاگریها را انجام داد و پس از ملاقات با خبرنگاران در خاور دور برای انتشار مدارک و پرونده های سری و برای فرار از دادگاهی شدن به اتهام جاسوسی در ایالات متحده، به روسیه رفت و درخواست پناهندگی کرد.

آناتولی کوچرنا، کیل ادوارد اسنودن، پنج شنبه به خبرنگاران گفت «بدلیل همه گیری کرونا روند درخواست اقامت دائم برای این شهروند آمریکایی کمی بیش از حد معمولی طولانی شد.»

به گفته کوچرنا درخواست اقامت دائم در ماه آوریل به اداره مهاجرت روسیه فرستاده شده است. همزمان آناتولی کوچرنا به خبرگزاری تاس گفته است که در این مرحله، ادوارد اسنودن قصد دریافت گذرنامه روس را ندارد.

پیشتر دونالد ترامپ در ماه اوت اعلام کرده بود قصد دارد ادوارد اسنودن را شامل عفو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسنودن: دوست دارم به فرانسه پناهنده شوم

ادوارد اسنودن: نرم‌افزار اسرائیلی خاشقجی را ردیابی کرد

سرقت مسلحانه از مامور مخفی آمریکا در جریان سفر بایدن