Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه و ژئوپلیتیک اروپا؛ سوئد بودجه نظامی خود را ۴۰ درصد افزایش می‌دهد

ارتش سوئد
ارتش سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استکهلم پس از ورود دو ناو جنگی روسیه بدون اجازه به آب‌های سرزمینی‌اش، اعتراض خود را به مسکو اعلام کرد. سوئد همچنین از این که هواپیماهای نظامی روسیه بارها در فاصله‌ای بیش از حد نزدیک به هواپیماهای سوئدی پرواز و حریم هوایی این کشور را نقض کرده‌اند،‌ شکایت کرد.

آگهی

دولت سوئد اعلام کرد به منظور تقویت توان دفاعی در بحبوحه تنش‌های فزاینده با روسیه، طی ۵ سال آینده هزینه‌های نظامی خود را حدود ۴۰ درصد افزایش داده و شمار سربازان برای خدمت اجباری در نیروهای مسلح را دو برابر می‌كند.

سوئد عضو ناتو نیست اما روابط نزدیکی با این سازمان دارد. این کشور پس از پایان جنگ سرد، برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، شمار نیروهای نظامی خود را کاهش داده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیتر هولتکویست، وزیر دفاع سوئد روز پنجشنبه ۱۵ اکتبر (۲۴ مهر) به خبرنگاران گفت: «در شرایطی هستیم که طرف روسی مایل است از ابزارهای نظامی برای دستیابی به اهداف سیاسی استفاده کند. بر این اساس، ما از نظر ژئوپلیتیکی با یک وضعیت امنیتی جدید روبرو هستیم.» هولتکویست گفت که پیشنهاد بودجه‌ای جدید دولت شامل افزایش هزینه‌های نظامی به میزان ۲۷.۵ میلیارد کرون سوئد (۲.۶۴ میلیارد یورو) تا سال ۲۰۲۵ میلادی است.

با افزایش فعالیت روسیه در منطقه دریای بالتیک، سوئد با شتاب در حال اجرای یک برنامه تسلیحاتی است که خرید موشک‌های پاتریوت از آمریکا بخشی از آن را تشکیل می‌دهد.

ماه گذشته، استکهلم پس از ورود دو ناو جنگی روسیه بدون اجازه به آب‌های سرزمینی‌اش، اعتراض خود را به مسکو اعلام کرد. سوئد همچنین از این که هواپیماهای نظامی روسیه بارها در فاصله‌ای بیش از حد نزدیک به هواپیماهای سوئدی پرواز و حریم هوایی این کشور را نقض کرده‌اند،‌ شکایت کرده است.

در شرایطی هستیم که طرف روسی مایل است از ابزارهای نظامی برای دستیابی به اهداف سیاسی استفاده کند. بر این اساس، ما از نظر ژئوپلیتیکی با یک وضعیت امنیتی جدید روبرو هستیم.
پیتر هولتکویست
وزیر دفاع سوئد

دولت سوئد گفته است بودجه نظامی این کشور بین سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ افزایش می‌یابد و بودجه‌‌ای نیز برای افزایش شمار پرسنل نظامی از ۶۰ هزار به ۹۰ هزار نفر، شامل یک تیپ مکانیزه جدید با ادوات زرهی روزآمد در نظر گرفته است. قرار است یک زیردریایی جدید نیز به ناوگان نیروی دریایی سوئد اضافه شود و به این ترتیب شمار کل زیردریایی‌های این کشور به ۵ فروند خواهد رسید. ناوگان کُروِت سوئد نیز به روز می‌شود و کل ارتش، به ویژه نیروی هوایی این کشور به سامانه‌های تسلیحاتی به روز شده مجهز خواهند شد.

Jessica Gow/AP
پیتر هولتکویست، وزیر دفاع سوئدJessica Gow/AP

علاوه بر این، قرار است شمار افراد فراخوانده شده به خدمت وظیفه در نیروهای مسلح تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۸ هزار نفر در سال افزایش یابد. در سال ۲۰۱۹ این رقم تنها ۴ هزار نفر بود. خدمت سربازی اجباری در سوئد در سال ۲۰۱۰ به طور کلی لغو شد، اما این کشور مجددا خدمت وظیفه را برای تعداد محدودی از مردان و زنان در سال ۲۰۱۷ از سر گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش توانایی های روسیه برای حمله احتمالی به کشورهای حوزه دریای بالتیک

موج سرقت با اسید در سوئد؛ روشی که در دیگر نقاط اروپا هم افزایش می‌یابد

سوئد، پایتخت جرایم با اسلحه در اروپا؛ نوجوانانی که در مراکز بازپروری برای تبهکاری تربیت می‌شوند