وقتی برنده جایزه «نوبل اقتصاد» جواب تلفن آکادمی را نمی‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دوربین مداربسته منزل پل میلگروم، برنده جایزه  «نوبل اقتصاد»
دوربین مداربسته منزل پل میلگروم، برنده جایزه «نوبل اقتصاد»   -  Copyright  COURTESY OF PAUL MILGROM, STANFORD UNIVERSITY, 2020 NOBEL LAUREATE

دانشگاه استنفورد در ایالات متحده تصاویر دوربین مداربسته منزل پل میلگروم، یکی از دو برنده جایزه «نوبل اقتصاد» را منتشر کرده است. 

در این تصاویر می‌بینیم که دیگر برندۀ این جایزه یعنی رابرت باب ویلسون، به در خانۀ آقای میلگروم رفته تا این خبر را به او برساند.

ظاهرا آکادمی نوبل شماره تلفن همراه آقای میلگروم را نداشته و به همین دلیل زمان اعلام نام برندگان نتوانسته است با وی تماس بگیرد. بنابراین همکار و همسایه‌اش رابرت باب ویلسون به همراه همسر خود به منزل او رفت و پس از چند بار در زدن موفق شد تا خبر برنده شدن جایزه نوبل را به پل میلگروم بدهد.

آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز دوشنبه ۱۲ اکتبر (۲۱ مهر) دو اقتصاددان آمریکایی به نام پل میلگروم و رابرت ویلسون را به دلیل مشارکت در «نظریه حراج»، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۰ اعلام کرد.

میلگروم و ویلسون که هر دو استاد دانشگاه استنفورد کالیفرنیا هستند، به دلیل یافته‌های نظری ارزشمندشان که باعث بهبود عملکرد حراج‌ها شده، برنده جایزه نوبل امسال شدند.

بنا به گفته آکادمی علوم سوئد، این دو اقتصاددان آمریکایی قالب‌های جدیدی را ابداع کرده‌اند که با آن می‌توان اشیا متعدد مرتبط با یکدیگر را با شیوه‌ای به جز بالا بردن قیمت و به نحوی که به سود حراج‌گذار باشد، به حراج گذاشت.