Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سیارک یا زباله فضایی؟ گمانه‌زنی ناسا درباره شیء مرموز در فضا

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AFP Photo
Copyright AFP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این شیء مرموز با سرعت ۲۴۰۰ کیلومتر در ساعت به سوی زمین در حرکت است. سرعتی که کمتر از سرعت معمول حرکت «سیارک‌ها» محسوب می‌شود.

آگهی

دانشمندان ناسا طی هفته های گذشته به گمانه زنی در مورد یک شیء شناسایی شده در فضا که وارد مدار زمین خواهد شد پرداخته اند.

به گفته محققان ناسا این شیء که «سیارک ۲۰۲۰ اس او» (Asteroid 2020 SO) نام گرفته ممکن است به جای «سیارک» زباله ای فضایی باشد که به سوی زمین در حال حرکت است.

پل چوداس، مدیر مرکز تحقیقاتی اشیاء نزدیک زمین در ناسا بر این باور است که آنچه «سیارک ۲۰۲۰ اس او» نام گرفته در واقع یک موشک قدیمی است. به گفته وی این شیء احتمالا یک موشک پرتابگر به جا مانده از دهه ۱۹۶۰ میلادی است.

دانشمندان امیدوار هستند تا با مشاهده پیگیرانه و دقیق تر بتوانند این شیء را شناسایی کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پل چوداس و همکارانش در ناسا احتمال می دهند که «سیارک ۲۰۲۰ اس او» موشک پرتابگری باشد که ۵۴ سال پیش در یک عملیات اکتشافی بر روی کره ماه از آن استفاده شد. این عملیات فضایی در آن زمان با شکست مواجه شد.

AP Photo
موشک پرتابگر ماموریت اکتشافی بر روی کره ماه در سال ۱۹۶۶AP Photo

یک تلسکوپ در ایالت هاوایی آمریکا ماه گذشته این شیء مرموز را که به سوی زمین در حال حرکت است شناسایی کرد. این شیء به سرعت در فهرست سیارک ها و شهاب سنگ های کشف شده در منظومه شمسی به ثبت رسید.

دانشمندان براساس میزان درخشش این شیء مرموز تخمین می زنند که طول آن حدود هشت متر است. این رقم به این معنا است که اندازه شیء کشف شده به طور تقریبی مشابه موشک پرتابگر مورد استفاده در ماموریت اکتشافی بر روی کره ماه در سپتامبر سال ۱۹۶۶ است. طول موشک پرتابگر مورد استفاده در آن ماموریت فضایی کمتر از ۱۰ متر بود.

این شیء مرموز با سرعت ۲۴۰۰ کیلومتر در ساعت به سوی زمین در حرکت است. سرعتی که کمتر از سرعت معمول حرکت «سیارک ها» محسوب می شود. انتظار می رود که «سیارک ۲۰۲۰ اس او» اواخر ماه نوامبر (اوایل آذر) وارد مدار زمین شود.

دانشمندان احتمال می دهند که اواخر ماه اکتبر (اوایل آبان) بتوانند با بررسی بیشتر با قطعیت درباره اینکه این شیء مرموز زباله فضایی است یا خیر اظهارنظر کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جرم مرموز فضایی کشف شده در مدار زمین «سیارک نیست»

ناسا برای صرفه‌جویی هزینه‌های توسعه فناوری‌هایش نظر مردم را جویا می‌شود

چرا فضا به محیط ایده‌آل برای تحقیق در مورد بیماری سرطان تبدیل شده است؟