نصب پرتره نسرین ستوده مقابل شهرداری پاریس؛ ادامه تلاش‌های جهانی برای آزادی وکیل زندانی

نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران
نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کانون وکلای پاریس و نمایندگان نهاد‌های بین‌المللی فعال در زمینۀ حقوق بشر با اعلام حمایت از ابتکار «آن ایدالگو»، شهردار پایتخت فرانسه در نصب پرتره نسرین ستوده مقابل ساختمان شهرداری پاریس، خواستار آزادی بی‌قید و شرط وکیل زندانی ایرانی شدند.

آگهی

نمایندگان نهاد‌های حقوق بشری و کانون وکلای پاریس با اعلام حمایت از ابتکار «آن ایدالگو»، شهردار پایتخت فرانسه در نصب پرتره نسرین ستوده مقابل ساختمان شهرداری این شهر، خواستار آزادی بی‌قید و شرط وکیل زندانی ایرانی شدند.

شهردار پاریس روز چهارشنبه پرتره‌ نسرین ستوده را مقابل ساختمان مرکزی خود نصب کرد. خانم ایدالگو همچنین در پیامی توییتری اعلام کرد: «تصویر نسرین ستوده، وکیلی که به ناحق در ایران زندانی است و در حال حاضر در معرض آسیب جدی قرار دارد، در مقابل ساختمان شهرداری نصب شده تا یادآوری کند که ما منتظر آزادی فوری او هستیم. # نسرین را آزاد کنید»

این ابتکار شهرداری پاریس بلافاصله مورد حمایت نهادهای بین‌المللی و وکلای فرانسوی قرار گرفت. بطوری که نمایندگان سازمان عفو بین‌الملل، فدراسیون ۱۹۲ سازمان غیردولتی مدافع حقوق بشر(FIDH) و کانون وکلای پاریس با حضور در کنار این پرتره بر لزوم آزادی خانم ستوده تاکید کردند.

کانون وکلای فرانسه نیز که در حال جمع‌آوری امضا برای طوماری الکترونیکی است، نگرانی عميق خود را درباره وضعيت نسرين ستوده اعلام کرده و با همياری نهاد «نظارت بين‌المللی بر شرايط وکلای در معرض خطر»، از امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه خواسته‌اند تا برای آزادی خانم ستوده تلاش کند. 

کانون وکلای فرانسه در این طومار، حکم ۳۳ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق وکیل ایرانی را که به دلیل فعالیت حرفه‌ای او صادر شده، محکوم کرده است. این طومار تاکنون توسط بیش از ۴۹۳ هزار نفر امضاء شده است.

همزمان کانون وکلای تولوز فرانسه نیز در اقدامی مشابه با تجمع مقابل پرتره نصب شده خانم ستوده در محوطه این کانون، خواستار آزادی فوری همکار زندانی خود در ایران شدند.

سازمان ملل بار دیگر خواستار آزادی بدون قید و شرط مدافعان حقوق بشر در ایران شد

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل هم روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی بدون قید و شرط مدافعان حقوق بشر، وکلا، زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران از جمله نسرین ستوده شد و اقدام مقام‌های قضایی ایران را در اعمال تبعیض علیه این دسته از زندانیان در شرایط شیوع ویروس کرونا و مقاومت در برابر آزادی آنها نکوهش کرد.

خانم باشله، سیاستمدار شیلیایی، پیش از این در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی و سپس از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی به عنوان نخستین رئیس جمهور زن در شیلی فعالیت می‌کرد و پس از آن نیز در اوت سال ۲۰۱۸ از طرف سازمان ملل متحد به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر برگزیده شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نسرین ستوده، وکیل ایرانی ۵۷ ساله، در اعتراض به بازداشت خودسرانه و همچنین مراقبت‌های پزشکی ناکافی در زندان، در ماه اوت دست به اعتصاب غذا زد و حدود ۵۰ روز بعد به دلیل وخامت وضعیت جسمی‌اش برای مدت کوتاهی به بیمارستان منتقل شد. همسر او تاکید دارد که سلامت همسرش در معرض خطر جدی قرار دارد و عارضه قلبی او نیاز به درمان فوری و تخصصی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیرسالار داودی، وکیل زندانی در ایران برنده جایزه حقوق بشری وکلای اروپا شد

تصویر نسرین ستوده بر دیوار ساختمان شورای ملی کانون وکلای فرانسه نصب شد

پرونده‌های قضایی رئیس‌جمهوری اسبق فرانسه؛ محکومیت سارکوزی به زندان قطعی تائید شد