Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش اختصاصی یورونیوز؛ سالانه چقدر مواد مخدر در ایران مصرف می‌شود؟

کشف مواد مخدر در ایران
کشف مواد مخدر در ایران Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ایران اگر می‌خواست می‌توانست از این موقعیت برای ترانزیت مواد مخدر به اروپا استفاده کند اما موازین اسلامی ما اجازه چنین کاری را نمی‌‌هد و مقام معظم رهبری نیز با آن موافق نیستند. پس اگر تغییری در سیاست‌ها رخ دهد قطعاً این اتفاق بیفتد شک نکنید.»

آگهی

گزارش های سازمان ملل متحد حکایت از آن دارند که ايران در سه دهه گذشته ١٢ هزار تن مواد مخدر را طی ۴۱ هزار عمليات كشف و ضبط كرده است كه اين مقدار معادل سه چهارم كل ترياک و يک چهارم هرويين و مورفين كل ضبط شده در دنيا است.

البته این اقدام ایران بر اساس گفته فداحسین ملکی، نماینده مجلس ایران و دبیر سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر چهار هزار نفر کشته و بیش از ۱۲ هزار نفر معلول به همراه داشته است.

از همین رو آقای ملکی در گفت‌وگو با یورونیوز می‌پرسد: «آیا خانواده‌های اروپایی تصوری دارند که اگر ما این همه کشته نمی دادیم برای آن‌ها چه اتفاقی می افتاد؟»

ایران به دلیل همسایگی با افغانستان به عنوان یک بازار بالقوه مواد مخدر و همچنین پل ارتباطی با اروپا برای انتقال این مواد شناخته می‌شود.

در حال حاضر در ايران تعداد ٢ ميليون . ۹۰۰ هزار مصرف كننده دائمی مواد مخدر و یک ميليون و ۶۰۰ هزار نفر مصرف‌كننده گاه به گاه مواد مخدر تخمين زده می‌شود كه سالانه ٢.٣ ميليارد يورو هزينه می‌كنند كه اين مقدار باعث ضرر ۵ ميليارد و ۷۰۰ میلیون يورویی به اقتصاد كشىور است.

به نظر می‌رسد در پی اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تهران در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر تنها مانده است و مشخص نیست تا چه مدت می‌تواند در برابر این شرایط مقاومت کند. از همین رو حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در هشداری گفت که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران می‌تواند تلاش ایرانیان را برای جلوگیری از انتقال مواد مخدر به اروپا تضعیف کند.

از سوی دیگر ۳۰ درصد از مواد تولید شده در افغانستان به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده مواد مخدر در جهان از طریق ایران به اروپای شرقی می‌رسد. آقای ملکی می گوید: «ایران اگر می خواست می‌توانست از این موقعیت برای ترانزیت مواد مخدر به اروپا استفاده کند اما موازین اسلامی ما اجازه چنین کاری را نمی ‌هد و مقام معظم رهبری نیز با آن موافق نیستند. پس اگر تغییری در سیاست‌ها رخ دهد قطعاً این اتفاق می افتد. شک نکنید.»

اما ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران از منظری دیگر گفت: «ما انتظار کمک به جمهوری اسلامی ایران داریم البته نه کمک مالی بلکه می‌خواهیم آن‌ها در بیانیه ها و قطعنامه هایشان حرکت پرخروش ملت ایران را در عرصه مبارزه با مواد مخدر مورد سرزنش و نکوهش قرار ندهند.»

در ایران مجازات اعدام برای جرایم عمده مواد مخدر در نظر گرفته شده است، سیاستی که با انتقاد گسترده کشورهای اروپایی مواجه شده است اما گویا در حال حاضر مقام های ایرانی برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر راه دیگری ندارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعطیلی یک پاسگاه پلیس در ایتالیا به دلیل قاچاق مواد مخدر، شکنجه و اخاذی

کاهش کم سابقه قاچاق مواد مخدر در فرانسه بعد از ۵۵ روز قرنطینه

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند