یک زن به ظن ارسال نامهٔ سمی به کاخ سفید بازداشت شد

ارسال نامه
ارسال نامه   -  Copyright  آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی

پلیس کانادا پیش از این اعلام کرده بود که این پاک نامه هفتهٔ گذشته از کانادا به کاخ سفید ارسال شده است.

پلیس مرزی ایالات متحده اعلام کرد زنی که مظنون است پاکت نامه‌ای حاوی سمّ رایسین را به کاخ سفید ارسال کرده در مرز کانادا و آمریکا بازداشت شد. مأموران گمرک و مرزبانی ایالات متحده این زن را که نامش فاش نشده بر روی «پل صلح» در نزدیکی بوفالو بازداشت کردند.

پلیس کانادا پیش از این اعلام کرده بود که این پاک نامه هفتهٔ گذشته از کانادا به کاخ سفید ارسال شده است. این نامه در بازرسی مقدماتی در بخش بررسی مراسلات رئیس جمهوری آمریکا آلوده به سم رایسین تشخیص داده شد.

پیش از این نیز نامه‌های سمّی برای مقامات ایالات متحده ارسال شده است. در سال ۲۰۱۸ کهنه‌سرباز آمریکایی که برای دونالد ترامپ و شماری از اعضای دولت نامه‌های سمی فرستاده بود بازداشت شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین در سال ۲۰۱۴ نیز مردی اهل  ایالت میسی‌سیپی به جرم ارسال نامه‌های آلوده به رایسین برای باراک اوباما، رئيس جمهوری وقت و برخی مقامات دولتی به ۲۵ سال زندان محکوم شد.

رایسین ماده‌ای است با اثر سمّی هزار برابر سیانور، که از گیاه کرچک به‌دست می‌آید و مقدار ناچیز آن می‌تواند فرد بالغ را از پا در آورد. این ماده به شکل گرد سفید در می‌آید و می‌تواند از طریق استشمام، خوردن و آشامیدن یا تزریق وارد خون شود. 

رایسین در سلاح‌های شیمیایی نیز به‌کار گرفته می‌شود و هرچه ذراتش ریزتر باشند سمّی‌تر است.

مطالب مرتبط