Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اروپائی‌ها برای تحریم بلاروس به توافق نرسیدند؛ بورل: اعتبارمان در خطر است

جوزپ بورل و سویتلانا
جوزپ بورل و سویتلانا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه لتونی، اقدام نیکوزیا را «گروگان‌گیری» توصیف کرد و گفت که «این اقدام به معنی آدرس اشتباه دادن به بلاروسی‌ها، کشورهای اروپایی و کل جهان است.»

آگهی

«جوزپ بورل» کمیسر سیاست خارجی و امنیت مشترک اتحادیه اروپا، پس از حاصل نشدن اجماع بر سر تحریم بلاروس گفت که اعتبار اتحادیه اروپا در معرض خطر است.

مسئول سیاست خارجی اروپا گفت که در نشست روز دوشنبه ۲۱ سپتامبر (۳۱ شهریور) وزرای خارجه کشورهای اروپایی، نماینده قبرس مانع از اتفاق نظر در مورد این موضوع شده است.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

بر اساس نتایج رسمی اعلام شده در بلاروس الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری فعلی در انتخابات ریاست جمهوری که ۹ اوت (۱۹ مرداد) برگزار شد، بیش از ۸۰ درصد آرا را به دست آورده، اما بروکسل این نتیجه را نمی‌پذیرد. منتقدان لوکاشنکو می‌گویند در این انتخابات، به نفع او تقلب شده است.

اتحادیه اروپا همچنین خشونت‌های روی داده در جریان اعتراضات مخالفان لوکاشنکو را محکوم کرده و هشدار داده بود که افراد دخیل در تقلب انتخاباتی و سرکوب‌ها را «سریعا» تحریم می‌کند.

اگرچه اراده روشنی برای اتخاذ این تحریم‌ها وجود دارد، اما امروز انجام این كار امكان‌پذیر نیست زیرا ما به اجماع لازم نرسیدیم.
جوزپ بورل
کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا

بورل در اوایل ماه جاری گفته بود که انتظار می‌رود وزرای امور خارجه اروپا اقدامات محدودكننده‌ای را علیه مقامات بلاروس در ۲۱ سپتامبر انجام دهند. با این حال او پس از نشست روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «اگرچه اراده روشنی برای اتخاذ این تحریم‌ها وجود دارد، اما امروز انجام این كار امكان‌پذیر نیست زیرا ما به اجماع لازم نرسیدیم.» وی افزود: «رأی قبرس مانع دستیابی ما به اتفاق نظر شد.»

دلیل مخالفت قبرس با تصویب تحریم‌ها علیه بلاروس آن است که این کشور انتظار دارد اتحادیه اروپا اقدام مشابهی را علیه ترکیه به دلیل فعالیت اکتشافی نفتی در منطقه مورد مناقشه در شرق دریای مدیترانه انجام دهد. قرار است رهبران اتحادیه اروپا هنگام دیدار با یکدیگر در روز پنجشنبه در بروکسل، برای خروج از این بن‌بست رایزنی کنند.

ادگارس رینکویچ، وزیر امور خارجه لتونی، پس از نشست روز دوشنبه اقدام نیکوزیا در مخالفت با تحریم بلاروس را «گروگان‌گیری» توصیف کرد و گفت که «این اقدام به معنی آدرس اشتباه دادن به بلاروسی‌ها، کشورهای اروپایی و کل جهان است.»

آسوشیتدپرس
اعتراض در بلاروسآسوشیتدپرس

جوزپ بورل با این حال وعده داد: «برای تصویب تحریم‌ها علیه بلاروس در نشست بعدی وزرای امور خارجه اروپا هر كاری از دستم بر بیاید انجام خواهم داد.»

وی تأکید کرد: «البته این یک قول شخصی است، زیرا من به وضوح می‌فهمم که این امر تا حد زیادی به اعتبار اتحادیه اروپا، به آماده‌سازی سیاست خارجی مشترک و نیز به ظرفیت‌مان برای تحریم لوکاشنکو بستگی دارد. اگر ما چنین ظرفیتی را نداشته باشیم، باید بگویم که اعتبارمان در خطر است.»

سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد بازنده انتخابات و رهبر مخالفان دولت بلاروس که در نشست بروکسل حضور داشت، پیش از آغاز جلسه، از وزاری خارجه اروپا خواسته بود که «شجاع‌تر» باشند. وی همچنین خواستار برگزاری انتخابات جدید در این کشور اروپای شرقی شد. تیخانوفسکایا گفت: «ما تنها با تکیه بر نیروی مردم بلاروس کارهای زیادی انجام دادیم تا بتوانیم با این وضعیت کنار بیاییم، اما اکنون می‌فهمم که به کمک خارجی نیاز داریم.»

رقیب پیشین لوکاشنکو با «مهم» خواندن نقش تحریم‌ها در «مبارزه» مخالفان بلاروس، از وزرای اروپایی خواسته بود که دولت مینسک را «با شجاعت بیشتری» زیر فشار بگذارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلاروس؛ رهبر مخالفان از ماکرون خواست تا در بحران این کشور میانجیگری کند

موضع آمریکا پس از ادای سوگند لوکاشنکو: او را به رسمیت نمی‌شناسیم

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین