Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کاشف جایگاه غریزه «مادر-پدری» در مغز موش جایزه ۳ میلیون دلاری را از آن خود کرد

Catherine Dulac
Catherine Dulac Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صاحب نظران علمی معتقد هستند که پژوهش خانم دولاک روزنه‌ای است برای درک بیشتر رفتار پستانداران از جمله انسان ها. این پژوهش می‌تواند برای افرادی که روی موضوع تراجنسیتی تحقیق می‌کنند مفید باشد.

آگهی

کاترین دولاک، پژوهشگر نوروبیولوژی برای کشف جایگاه غریزه «مادر- پدری» در مغز موش، جایزه علمی سه میلیون دلاری «بریکترو پرایز» را از آن خود کرد.

خانم دولاک از ۲۵ سال پیش تا کنون پژوهش خود را روی غریزه «مادر- پدری» پستانداران متمرکز کرده است. صاحب نظران علمی معتقد هستند که پژوهش خانم دولاک روزنه‌ای است برای درک بیشتر رفتار پستانداران از جمله انسان‌ها.

نتیجه پژوهش‌های کاترین دولاک نشان می‌دهد که شبکه یاخته‌های عصبی به صورتی است که به موش ماده فرمان نگهداری از بچه‌اش را می‌دهد و همان عصب در شرایط دیگر به موش نر فرمان حمله به فرزندش را می‌دهد.

این محقق در پژوهش خود نشان داده است که موش نر و موش ماده رفتارهای متفاوتی با یکدیگر دارند و هر کدام مانند کلید خاموش و روشن می‌توانند شبکه یاخته‌های عصبی را فعال یا غیر فعال کنند. گاهی اوقات شبکه دیگری جایگزین شبکه قبلی می‌شود، به گونه‌ای که یک موش ماده مضطرب می‌تواند فرزند خود را بکشد اما موش نر از او نگهداری کند.

خانم دولاک معتقد است که این کشف را می‌توان به دیگر حیوانات مانند انسان تعمیم داد. بنابراین پژوهش او می‌تواند برای افرادی که روی موضوع تراجنسیتی تحقیق می‌کنند مفید باشد.

این پژوهشگر فرانسوی هم‌اکنون استاد و رئیس آزمایشگاهی در دانشگاه هاروارد است.

جایزه علمی «بریکترو پرایز» از سال ۲۰۱۲ برای حمایت از پژوهش‌های علمی بزرگ در سه بخش ریاضی، فیزیک پایه و زیست شناسی در نظر گرفته شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قهرمانان گمنام تحقیقات زیست‌پزشکی؛ چرا وجود موش‌ها برای علم حیاتی است؟

کشف یک خطای علمی پس از ۳۴۰ سال؛ چشمان انسان در مشاهده حرکت اسپرم اشتباه کرده است

کشف بقایای زنان متعلق به ۶ هزار سال پیش که به شیوه «مافیاهای ایتالیایی» شکنجه و خفه شده‌اند