بازار داغ داروهای تقلبی کرونا در ایران؛ فروشندگان «رمدسیویر» بازداشت شدند

داروی رمدسیویر
داروی رمدسیویر Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در آخرین مورد فروش داروهایی که ادعای درمان کرونا را دارد، پنج نفر که اقدام به عرضه «آمپول‌های تقلبی کرونا» در ایران به قیمت هر عدد ۴۵ میلیون تومان کرده بودند، بازداشت شدند.

آگهی

در آخرین مورد فروش داروهایی که ادعای درمان کرونا را دارد، پنج نفر که اقدام به عرضه «آمپول‌های تقلبی کرونا» در ایران به قیمت هر عدد ۴۵ میلیون تومان کرده بودند، بازداشت شدند.

محسن خانچرلی، فرمانده انتظامی غرب استان تهران در گفت‌وگو با رسانه‌ها از «انهدام باند فروشندگان آمپول تقلبی درمان کرونا در شهریار» خبر داد. با این حال وی در ابتدا گفته بود که شش نفر از مصرف کنندگان این داروی تقلبی جان خود را از دست دادند، اما چند ساعت پس از انتشار این گفته، آن را تصحیح کرد و گفت: «ما اطلاعاتی نداریم که آیا این افراد به علت مصرف این دارو جان خود را از دست داده اند یا نه؟ شاید این دارو اثربخشی لازم را نداشته که جان خود را از دست دادند.»

اما فرمانده انتظامی غرب استان تهران درباره نحوه بازداشت افراد این گروه گفت: «در پی مراجعه یکی از شهروندان به کلانتری ۱۶ اندیشه و طرح شکایت مبنی بر اینکه پدر وی به ویروس کرونا مبتلا بوده و افرادی با فریب اقدام به فروش چهار عدد آمپول تقلبی کرونا با نام تجاری «رمدسیویر» به مبلغ ۱۳۶ میلیون تومان را کردند به دلیل حساسیت موضوع، شناسایی و دستگیری کلاهبرداران در دستور کار ماموران قرار گرفت.»

این مقام مسئول گفت که متهمان تاکنون ۵۲ عدد از این آمپول‌ها را هر کدام به مبلغ ۴۵ میلیون تومان به شهروندان در مناطق مختلف استان تهران فروخته‌اند و مبلغی بالغ بر ۲ میلیارد و ۳۴۰ میلیون تومان به این بهانه از آنان کلاهبرداری کردند.

رمدسیویر چه دارویی است؟

شرکت آمریکایی گیلئاد سازنده داروی تزریقی رمدسیویر است و در ایالات متحده نیز این اولین دارویی بود که تجویز آن برای بیماران کرونایی بدون مانع اعلام شد با این حال چند ماه پیش اعلام شد که آمریکا تقریبا کل ذخیره سه ماهه این دارو را خریداری کرده است.

مطالعه‌ای که در ماه آوریل انجام شده است، نشان می‌دهد بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا که تحت درمان با داروی ضد ویروسی رمدسیور قرار گرفته‌اند در ۱۱ روز بهبود یافته‌اند. یعنی طول درمان با استفاده این دارو به طور میانگین چهار روز کمتر شده است.

با این حال این داروی تنها روی بیماران با نوع شدید کووید-۱۹جواب داده است و روی بیمارانی که مبتلا به بیماری خفیف تا متوسط بودند تاثیری نداشت و مدت درمان پنج روز ثابت بود.

درمان با این دارو با تزریق ۲۰۰ میلی‌گرم در روز نخست آغاز می‌شوند و حداقل چهار روز دیگر با میزان تزریق ۱۰۰ میلی‌گرم در روز ادامه پیدا می‌کند.

CANVA PRO
رمدسیویر دارویی از نوع تزریقی استCANVA PRO

انواع رمدسیویرهای تقلبی در بازار ایران، از قرص تا آمپول‌های پنی‌سیلین

پس از آنکه اعلام شد که رمدسیویر روی دوره درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ اثر دارد، بارها انواع تقلبی آن حتی در قالب قرص در بازار ایران توزیع شد.

مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا هفته پیش گفته بود که قرصی با اسم رمدسیویر تقلبی است: « رمدسیویر فقط آمپول است و اصلاً قرص ندارد در حال حاضر چون ظرف آمپول خیلی با آمپول‌های پنی‌سیلینی شباهت دارد، برخی برچسب رمدسیویر را روی آمپول‌های پنی‌سیلینی می‌زنند، برای همین مردم باید مراقب باشند.»

این آمپول به همان قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است و طی مطالعاتی که جدیداً شده تفاوتی بین ۵ یا ۱۰ روز استفاده آن وجود ندارد، اما باز هم تأکید می‌کنم که رمدسیویر داروی درمان کرونا نیست
مسعود مردانی
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا

وی درباره قیمت نوع ایرانی این دارو در کشور گفت: «این آمپول به همان قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است و طی مطالعاتی که جدیداً شده تفاوتی بین ۵ یا ۱۰ روز استفاده آن وجود ندارد، اما باز هم تأکید می‌کنم که رمدسیویر داروی درمان کرونا نیست.»

وزارت بهداشت ایران در تابستان گذشته از «تولید ملی» داروی رمدسیویر خبر داده بود و نسخه ایرانی آن را تولید کرد.

فروش داروهای با نام درمان کرونا با قیمت میلیونی در ناصرخسرو

روزنامه شرق در گزارشی در تیر ماه نوشته بود: «داروهایی که به اسم داروی کرونا در بازار سیاه ناصرخسرو فروخته می‌شوند، حتما خریدارانی هم دارند؛ خریدارانی که از سر استیصال و ناچاری حاضر می‌شوند مبالغی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان خرج کنند تا شاید جان عزیزانشان را نجات بدهند.»

عباس علیمرادیان، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز تیر ماه گذشته گفته بود که برخی افراد سودجو آمپول دگزامتازون را برچسب آمریکایی زدند و به عنوان رمدسیویر با قیمت ۶۰ میلیون تومان می فروختند در حالی که این دارو ویال است.

غیر از رمدسیویر داروهای دیگر که اعلام شده است در درمان کرونا موثر هستند نیز در بازار تقلبی داروی ایران به صورت میلیونی فروخته شدند. یکی از این داروها فاویپیراویر است که هم اکنون در برخی از بیمارستان‌های ایران برای بهبود بیماران کرونایی استفاده می شود.

چشم انداز واکسن کرونا

هنوز دارو یا واکسن قطعی برای درمان بیماری کووید-۱۹ تولید نشده است با این حال تاکنون ۹ شرکت واکسن‌های احتمالی کرونا را در مرحله سوم و آخر روی داوطلبان آزمایش می‌کنند.

واکسن آکسفورد-آسترازنکا یکی از قوی‌ترین واکسن‌های احتمالی بر ضد ویروس کرونا انگاشته می‌شود و بسیاری در سراسر جهان امیدوارند این واکسن، که در مراحل ۱ و ۲ آزمایش سربلند بیرون آمده، بتواند از آزمایش وسیعتر مرحلهٔ ۳ نیز به‌سلامت بگذرد و به تولید انبوه برسد با این حال چند روز پیش اعلام شد که آزمایش نهایی این واکسن به علت بروز علائم نامطلوب در یک شرکت‌کننده معلق شد.

در همین حال ایران برای بهره مندی از واکسن کرونای ساخت روسیه، با مسکو در حال مذاکره است. حیدر محمدی مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی ایران با تاکید بر اینکه تلاش ها برای تولید واکسن بومی در انستیتو پاستور و رازی  ادامه دارد به رسانه های ایران گفته که روس ها وعده کرده اند که تا ۴ ماه آینده واکسن کرونا را در اختیار ایران قرار دهند. واکسن روسی کرونا تایید منابع بین المللی مربوطه را ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال ده‌ها آلمانی از واکسن کرونای بدون مجوز؛ پلیس به کارزار پزشک متخلف یورش برد

«شما اسب نیستید»؛ هشدار کارشناسان به مصرف‌کنندگان داروی ویژهٔ دام برای پیشگیری از کرونا

جراحان روس عمل قلب باز را با وجود آتش‌سوزی در بیمارستان به پایان رساندند