Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وزیر دفاع ترکیه با جت بر فراز آب‌های تحت مناقشه با یونان پرواز کرد

وزیر دفاع ترکیه
وزیر دفاع ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که مناقشه میان آنکارا و آتن بر سر مالکیت منطقه شمال دریای اژه بالا گرفته است، حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) با یک فروند جت اقدام به پرواز روی این ناحیه کرد.

آگهی

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) با یک فروند جت بر فراز منطقه‌ای در شمال دریای اژه که آنکارا و آتن بر سر مالکیت آن مناقشه دارند، پرواز کرد. 

در فیلمی که وزارت دفاع ترکیه منتشر کرده است، آقای آکار در حال سوار شدن بر یک جت اف-۱۶ و سپس پرواز روی تنگه داردانل در شمال دریای اژه دیده می‌شود. در این ویدئو دو جنگنده دیگر ترکیه وی را اسکورت می‌کنند.

ترکیه و یونان که هر دو عضو پیمان ناتو هستند ادعای مالکیت منابع احتمالی نفت و گاز موجود در شرق دریای مدیترانه را دارند و این اختلاف آن‌ها تنش فزاینده‌ای را در منطقه ایجاد کرده است.

وزارت دفاع ترکیه در توضیح این فیلم آورده است که این حرکت به مناسبت «آغاز برنامه خلبانی سال جدید» است، با این حال ناظران آن را هماهنگ با افزایش تنش‌ها و حضور نظامی ترکیه در منطقه مورد مناقشه با یونان ارزیابی می‌کنند.

آقای آکار در کنفرانس مطبوعاتی خود با رد ادعاها درباره اینکه ترکیه قصد دارد بر آتش تنش بدمد گفت: «ما به دنبال تنش یا قلدری نیستیم. ما واضح و قاطع به دنبال حقوق‌ و منافع‌مان هستیم و آن‌ها را از طریق اعتقادات، دانش، قانون و علم‌مان دنبال می‌کنیم. هیچ‌کس نمی‌تواند ما را از آن بازدارد.»

وزیر دفاع ترکیه همچنین با انتقاد از فرانسه برای مداخله در تنش با یونان گفت: «کسانی هستند که از هزاران کیلومتر آن طرف طرف آمده‌اند تا قلدری کنند، مدعی حقوق شوند و نقش فرشته نجات را بازی کنند. این غیرقابل قبول است.»

پاریس اواسط ماه جاری میلادی دو کشتی جنگی و دو جنگنده رافال را برای حمایت از یونان در مناقشه دریایی با ترکیه راهی شرق مدیترانه کرد.

وزارت دفاع ترکیه فیلمی از وزیر دفاع این کشور در حال خلبانی یک جنگنده در محدوده مورد مناقشه با یونان منتشر کرده است

یونان می‌گوید ترکیه دعوت‌ این کشور به گفتگو را نادیده گرفته و به اقدامات «تحریک‌آمیز» خود ادامه می‌دهد. آتن اعلام کرده است تسلیم «باج گیری» نخواهد شد.

کمیسیون اتحادیه اروپا، بازوی اجراييه اتحادیه اروپا که در تنش جاری میان آنکارا و آتن از دولت یونان حمایت می‌کند، ضمن دعوت طرفین به گفتگو از آنکارا خواسته بود از اقدامات یکجانبه که باعث ایجاد تنش در شرق مدیترانه می‌شود خودداری کند.

مقامات اتحادیه اروپا گفته‌اند در صورت ادامه وضع موجود، بر ضد ترکیه تحریم وضع خواهند کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکستن دیوار صوتی و ترس پاریسی‌ها از یک انفجار مهیب

برگشت کشتی اکتشافی ترکیه به ساحل این کشور؛ آیا آنکارا عقب نشینی کرده است؟

کلمبیا: به دلیل «نسل‌کشی اسرائيل در غزه» روابط دیپلماتیک با تل‌آویو را قطع می‌کنیم