دادگاه هلند استرداد متهمان به لهستان را به دلیل نگرانی از استقلال قضایی متوقف کرد

پرچم لهستان در کنار پرچم اتحادیه اروپا
پرچم لهستان در کنار پرچم اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا در سال ۲۰۱۷ میلادی ساز و کار ماده هفت معاهده اتحادیه اروپا را به دلیل برنامه اصلاحات دولت محافظه کار لهستان علیه ورشو فعال کرد.

آگهی

دادگاهی در هلند روز پنجشنبه اعلام کرد که استرداد متهمان به لهستان را به دلیل نگرانی از عدم رعایت استقلال قضایی در این کشور متوقف کرده است.

حوزه بین المللی مساعدت حقوقی در دادگاه ناحیه آمستردام همچنین با دیوان دادگستری اتحادیه اروپا بر سر موضوع استقلال قضایی در لهستان تماس گرفته گرفته است. دادگاه ناحیه آمستردام پیش از این نیز به دنبال تصمیم مقامات لهستان برای صدور قرار بازداشت اروپایی یک فرد متهم به انتقال مواد مخدر از هلند به لهستان به دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مراجعه کرده بود.

دادگاه ناحیه آمستردام از دیوان دادگستری اتحادیه اروپا خواسته بود تا مشخص کند که آیا استرداد متهمان به لهستان از روز ۳۱ ژوئیه (۱۰ مرداد) باید متوقف شود یا خیر. مقامات قضایی هلند در آن زمان تاکید کرده بودند که استقلال محاکم قضایی لهستان و به تبع آن حق متهمان برای دادرسی منصفانه زیرسوال رفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دادگاه ناحیه آمستردام حالا بار دیگر از دیوان دادگستری اتحادیه اروپا خواسته است تا مشخص کند که آیا عدم وجود تضمین های لازم در زمینه استقلال قضات لهستان می تواند پیامدهایی برای نظام صدور قرار بازداشت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته باشد یا خیر. این مرجع قضایی هلند تاکید کرده است که تا زمان دریافت پاسخ به پرسش هایش دیگر فردی را به لهستان مسترد نخواهد کرد.

کمیسیون اروپا در سال ۲۰۱۷ میلادی ساز و کار ماده هفت معاهده اتحادیه اروپا را به دلیل برنامه اصلاحات دولت محافظه کار لهستان علیه ورشو فعال کرد. کمیسون اروپا اعلام کرده بود که برنامه اصلاحات دولت لهستان استقلال قضایی در این کشور را زیر سوال می برد. ماده هفت معاهده اتحادیه اروپا که به «گزینه هسته ای» نیز مشهور شده است امکان محرومیت موقت یکی از کشورهای عضو از برخی از حقوق خود در اتحادیه اروپا را فراهم می کند.

کمیسیون اروپا اجازه دارد تا در صورت نقض مستمر ارزش های بنیادی اتحادیه اروپا در یکی از کشورهای عضو علیه آن کشور به ساز و کار ماده هفت متوسل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش برای کمک مالی به داعش؛ دو عراقی در لهستان تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند

اتحادیه اروپا با انتقال داده‌های شخصی کاربران به آمریکا موافقت کرد

جنگ اوکراین؛ آغاز به کار مرکز ویژه پیگیری جنایات روسیه در شهر لاهه