فرستادن «رادار» به‌درون طوفان لورا؛ امید دانشمندان به کشف اسرار گردبادها

تصویر ماهواره‌ای از طوفان لورا
تصویر ماهواره‌ای از طوفان لورا Copyright عکس از فلیکر
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چندین دهه‌ است که جَوشناسان، از روی آثار ویرانگر طوفان‌های عظیم پی برده‌اند که در کانون این طوفان‌ها جریان‌های گردبادی خاصی وجود دارد اما مطالعهٔ دقیق الگوی چنین جریان‌هایی بسیار دشوار است.

آگهی

تیمی از پژوهشگران آب‌وهوا در ایالات متحده، رادار‌های پیشرفته‌‌ای را برای درک رازهای طوفان لورا به درون این تندباد عظیم فرستادند.

کارن کوزیبا و جاش ورمن که هدایت این پروژه را بر عهده دارند، می‌خواهند به‌این وسیله تصاویر بسیار دقیقی از آنچه در درون طوفان می‌گذرد تهیه کنند؛ تصاویری که رادارهای معمولی تا کنون از راه دور نتوانسته‌‌اند مخابره کنند.

این پژوهشگران درحالی رادارهای سیّار خود را با یک کامیون سنگین روانهٔ کانون طوفان لورا در تگزاس کردند که ادارهٔ هواشناسی ایالات متحده اعلام کرده بود گریز از چنگ این طوفان ناممکن است؛ طوفانی که تندبادهای ویرانگری با سرعت بیش از ۱۶۰ کیلومتر در ساعت دارد.

کشف ویژگی‌های جالب طوفان‌های عظیم نه‌تنها به‌کار پژوهشگران محیط زیست می‌آید بلکه می‌توان از آن در پیش‌بینی آب‌وهوا و نیز ساخت بناهای مقاوم در برابر طوفان بهره برد.

Center for Severe Weather Research/
تصاویری از کانون طوفان لوراCenter for Severe Weather Research/

شناخت هرچه دقیقتر جریان‌های گردبادی کوچک و بزرگ درون این طوفان چیزی است که برای این پژوهشگران مهمتر است. ریزگردبادهای درون طوفان ۵۰۰ تا ۶۰۰ متر قطر دارند و در سایهٔ بادهای قویتر داخل طوفان ممکن است خسارات سنگینی به‌بار آورند، حال آنکه قطر گردبادهای عظیم‌تر داخل هر طوفان ممکن است به چند کیلومتر برسد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

چندین دهه‌ است که جَوشناسان، از روی آثار ویرانگر طوفان‌های عظیم پی برده‌اند که در کانون این طوفان‌ها جریان‌های گردبادی خاصی وجود دارد اما مطالعهٔ دقیق الگوی چنین جریان‌هایی بسیار دشوار بوده است.

کوزیبا و ورمن باوجود خطرهای چنین تحقیقی موفق شده‌‌اند در چندین نقطه با رادارهای خود تا قلب طوفان بروند و اطلاعات حسّاسی را ثبت کنند. آنها امیدوارند تحلیل داده‌هایی که با زحمت بسیار ثبت کرده‌‌اند، بتواند پرده از رازهای هرچه بیشتری دربارهٔ جریان‌های گردبادی طوفان‌های عظیم بردارد.

مطالعهٔ پیشین همین تیم دربارهٔ طوفان هاروی در سال ۲۰۱۷ نیز اطلاعات شگفت‌انگیزی را در بارهٔ این طوفان به‌دست داده بود.

آسیوشیتد پرس
سرعت تندبادهای درون طوفان لورا گاه به ۱۶۰ کیلومتر می‌رسدآسیوشیتد پرس
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گردباد شدید جان ده‌ها نفر را در ایالت کنتاکی آمریکا گرفت

توفند لورا در لوئیزیانای آمریکا ۴ کشته و خسارات فراوان بر جای گذاشت

نزدیک به ۹۰ نفر در اثر طوفان‌های سهمگین زمستانی در ایالات متحده جان باختند