همسر نسرین ستوده از وخامت وضع جسمی او در هفدهمین روز اعتصاب غذا خبر داد

نسرین ستوده در دوران وکالت
نسرین ستوده در دوران وکالت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای خندان که این خبر را در شبکه‌های اجتماعی متعلق به خود منتشر کرده است، اعلام کرد که حدود 6 کیلو از وزن 53 کیلویی‌ همسرش در مدت اعتصاب غذا کم شده است.

آگهی

رضا خندان، همسر نسرین ستوده که اینک دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، از بدتر شدن وضعیت جسمانی این وکیل دادگستری در هفدهمین روز اعتصاب غذا خبر داد.

نسرین ستوده روز ۲۱ مرداد در پیامی خطاب به فعالان حقوق بشر با اشاره به آنچه که شرایط «ناعادلانه» و «غیرقانونی» برای زندانیان سیاسی می‌نامید، از آغاز اعتصاب خود خبر داده و نوشت: «با بی جواب ماندن کلیه مکاتبات و با درخواست آزادی زندانیان سیاسی، دست به اعتصاب غذا می‌زنم.»

خندان که این خبر را در شبکه‌های اجتماعی همرسان کرده، اعلام کرد که حدود ۶ کیلو از وزن ۵۳ کیلویی‌ همسرش در مدت اعتصاب غذا کم شده است. او در ادامه وضعیت همسرش را این گونه شرح داده است: «نوسان فشار و به ویژه میزان قند خون‌ بسیار بالاست. حالت تهوع اجازه نمی‌دهد به اندازه‌ی کافی آب و قند استفاده کند که این خود بسیار خطرناک است. قند خون یک بار ۴۴ و چند روز بعد تا ۵۵ پایین آمده بود.»

خانم ستوده در پی برگزاری محاکمه‌اش در دادگاه انقلاب در مجموع به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده که ۱۲ سال از حکم زندان او قابل اجراست. «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» اتهام‌های این وکیل دادگستری بوده است. نسرین ستوده از تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در بازداشت به سر می‌برد.

«ستوده به پایان اعتصاب غذا فکر نمی‌کند»

در پی انتشار خبر اعتصاب غذای خانم ستوده ۴۴ وکیل دادگستری از او خواستند تا به اعتصاب غذای خود خاتمه داده و این گونه سلامتی خود را به خطر نیاندازد. اما رضا خندان در صفحه فیس بوک خود با اشاره به بازداشت اخیر دخترش نوشت: «موضوع به‌قدری تکان دهنده و غیر انسانی است که (نسرین ستوده) به هیچ وجه نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند.»

مهراوه خندان، دختر رضا خندان و نسرین ستوده روز ۲۷ مرداد به مدت چند ساعت بازداشت و به دادسرای مستقر در زندان اوین منتقل شده بود.

هایدی هاوتالا، نائب رئیس در امور دموکراسی، حقوق بشر و «جامعه‌های ساخارف» و ماریا آرنا، «رییس فرعی حقوق بشر پارلمان اروپا» در بیانیه‌ای مطبوعاتی با ابراز نگرانی از سلامتی خانم ستوده نوشتند: «(ستوده) برای دومین بار در کمتر از شش ماه، زندگی خود را به خاطر اعتصاب غذا به خطر انداخته، زیرا دولت‌مردان ایران از پاسخگویی به هرگونه درخواست قانونی برای آزادی مدافعان حقوق بشر و زندانیان عقیدتی سر باز می‌زنند.»

تا کنون سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی کارزارهایی را برای آزادی نسرین ستوده به راه انداخته‌اند. دو روز پیش عفو بین‌الملل اتریش برای آزادی نسرین ستوده یک دادخواست آنلاین تهیه و مردم را به امضای آن دعوت کرده بود. عفو بین الملل در توییتر نوشته است: «نزدیک به ۱۵ هزار نفر از فعالان عفو بین‌الملل و شهروندان در اتریش تاکنون خواستار آزادی نسرین ستوده شده‌اند که به خاطر فعالیت‌های مسالمت‌آمیزش در دفاع از حقوق بشر در زندان است.»

برخی سازمان‌ها و نهادهایی که در زمینه حقوق بشر فعالیت می‌کنند با تقدیر از تلاش‌های نسرین ستوده، تا کنون جوایزی را به دلیل فعالیت در حوزه حقوق بشر به این وکیل دادگستری اعطا کرده‌اند. خانم ستوده در سال‌های گذشته وکالت برخی فعالان سیاسی، زنان و مدنی را برعهده داشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تست کرونای نسرین ستوده سه روز پس از مرخصی از زندان مثبت شد

نگرانی گزارشگر سازمان ملل از ادامه نقض حقوق بشر در ایران

نقض حقوق بشر در ایران؛ موضوع نشست‌های پارلمان اروپا و سازمان ملل متحد