هواپیماهای اماراتی برای تمرین نظامی مشترک راهی یونان شدند

هواپیمای داسو رافال فرانسه در پایگاه هوایی سودا در جزیرهٔ کرت یونان
هواپیمای داسو رافال فرانسه در پایگاه هوایی سودا در جزیرهٔ کرت یونان Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات یونانی که خواستند نامشان فاش نشود ضمن اعلام این خبر گفتند این تصمیم پس از گفتگوی مقامات دولتی و نظامی دو کشور گرفته شده است.

آگهی

امارات عربی متحده چهار فروند جنگنده خود را برای انجام تمرین نظامی مشترک با ارتش یونان راهی پایگاه هوایی سودا واقع در جزیرهٔ کِرِت این کشور کرد. این در حالی است که در روزهای اخیر تنش نظامی میان یونان و ترکیه، بر سر منابع نفت و گاز مدیترانه، اوج گرفته است.

مقامات یونانی که خواستند نامشان فاش نشود ضمن اعلام این خبر گفتند این تصمیم پس از گفتگوی مقامات دولتی و نظامی دو کشور گرفته شده است.

چالش میان امارات و ترکیه چند لایه است، این دو کشور بر سر اسلام سیاسی کشمکشی دیرینه دارند و همچنین در جنگ داخلی لیبی رقیب یکدیگر به‌شمار می‌روند. از سوی دیگر، آنکارا بر سر توافق اخیر امارات با اسرائيل، از رفتار دوحه سخت خشمگین است.

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز هفتهٔ پیش اعلام کرد کشورش در نظر دارد با وجود مخالفت اسرائيل، تعدادی جنگندهٔ پیشرفتهٔ اف-۳۵ را به امارات بفروشد، حرکتی که اسرائيل به‌هیچ‌وجه از آن خشنود نیست و می‌گوید برتری نظامی این کشور در خاورمیانه را بر هم خواهد زد.

امارات تا اینجا آخرین کشوری است که به پشتیبانی از همسایه و رقیب اروپاییِ ترکیه یعنی یونان رفته، کشوری که در کشمکش اخیرش با ترکیه خواستار حمایت بین‌المللی شده است.

در همین راستا، فرانسه نیز در روزهای گذشته دو ناو جنگی و دو جت جنگنده را برای پشتیبانی از یونان و انجام تمرین مشترک نظامی با ارتش این کشور روانهٔ منطقه کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بعد از امارات کدام کشور عربی با اسرائیل به توافق می‌رسد؟

غروب تجارت؛ قطع روابط اقتصادی ایران و امارات بیشتر به زیان کدام کشور است؟

تلاش برای از سرگیری همه پروازها در فرودگاه دوبی؛ چرا امارات برای بارندگی‌های شدید آماده نبود؟