ترامپ: انتخاب شوم در سه هفته‌ اول با ایران توافق می‌کنم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Alex Brandon
Alex Brandon   -  Copyright  /Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه فاکس نیوز دوباره به انتقاد از چین پرداخت، از کنار اتحادیه اروپا به سادگی عبور نکرد و گفت که اگر دوباره رئیس‌جمهور شود در همان سه هفته اول با ایران مذاکره می‌کند.

وی در خصوص مذاکره با ایران در صورت انتخاب مجدد گفت: «به هر حال، با ایران، در همان سه هفته اول معامله را تمام خواهم کرد. آنها منتظر هستند، آنها ناچار به انجام این معامله هستند.»

آقای ترامپ در این گفت‌وگو با استیو هیلتون، مجری برنامه «انقلاب بعدی با استیو هیلتون» همچنین در مورد چین گفت: «هیچ کشوری بیش از چین ما را چند پاره نکرده است. البته اتحادیه اروپا هم چندان زیبا رفتار نکرده است. آنها نیز با ما بسیار وحشتناک رفتار می‌کنند. اما هیچ کشوری طی چند دهه اخیر به اندازه چین ما را نابود نکرده است.»

آقای دونالد ترامپ پیش از این در نقد بایدن و روابط او با چین گفته بود که اگر بایدن رئیس‌جمهور شود، چین صاحب ایالات متحده می‌شود. وی گفت: «آنها [چینی‌ها] صاحب جو بایدن هستند. آنها صاحب او هستند. آنها می‌خواهند من این دور به سختی ببازم. احتمالا فقط ایران در این شرایط حتی بیش از چین به باخت من در این رقابت علاقه دارد.»

سخنان ترامپ مبنی بر مذاکره با ایران در حالی است که دولت او در حال اجرایی کردن مکانیزم ماشه علیه ایران است. یکی از نخستین اقدامات دونالد ترامپ پس از آغاز به کار در کاخ سفید خروج از توافق هسته‌ای ۱+۵ با ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی بود.