Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

لوکاشنکو در پایان تجمع اعتراضی یکشنبه، کلاشنیکف به دست با هلی‌کوپتر به اقامتگاه بازگشت

بازگشت هلی‌کوپتر حامل رئیس جمهوری بلاروس به اقامتگاه
بازگشت هلی‌کوپتر حامل رئیس جمهوری بلاروس به اقامتگاه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ویدیویی دیگر که هنگام پرواز هلی‌کوپتر از درون آن گرفته شده الکساندر لوکاشنکو از بالا به خیابان استقلال محل آغاز تظاهرات روز یکشنبه اشاره می‌کند و می‌گوید: «آنها مثل موش فرار کردند».

آگهی

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری منتخب بلاروس یکشنبه شب در حالی که کلاشنیکف به دست و جلیقه ضد گلوله بر تن داشت با هلی‌کوپتر به اقامتگاه خود در مینسک بازگشت. کمی آنطرف‌تر ده‌ها هزار نفر بار دیگر در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و با هدف برکناری وی از قدرت تجمع کرده بودند.

ویدیویی که روز یکشنبه در کانال تلگرام دفتر ریاست جمهوری بلاروس منتشر شد، زمام‌دار ۶۵ ساله این کشور را هنگام پیاده شدن از هلی‌کوپتر در اقامتگاه رسمی‌اش به تصویر کشیده است.

فرانس پرس در گزارشی مدعی شد که آقای لوکاشنکو پیش‌تر همراه نیکولای، پسر پانزده ساله‌اش با هلی‌کوپتر بر فراز محلی که هواداران جنبش اپوزیسیون تجمع کرده بودند، به گشت زنی پرداخت و سپس به اقامتگاه خود بازگشت.

در این ویدیو رئیس جمهوری بلاروس در حالی هنگام پیاده شدن از هلی‌کوپتر دیده می‌شود که جلیقه ضد گلوله به تن دارد و یک اسلحه کلاشنیکف را نیز به دست گرفته است.

در ویدیویی دیگر که هنگام پرواز هلی‌کوپتر از درون آن گرفته شده الکساندر لوکاشنکو از بالا به خیابان استقلال محل آغاز تظاهرات روز یکشنبه اشاره می‌کند و می‌گوید: «آنها مثل موش فرار کردند».

آقای لوکاشنکو به ظاهر زمانی این جمله را به زبان آورده که تظاهرکنندگان این محل را ترک کرده و تجمع اعتراضی آنها در میدان استقلال به پایان رسیده بود.

معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت و هوداران جنبش اپوزیسیون که ضمن زیر سوال بردن انتخابات اخیر خواهان برکناری الکساندر لوکاشنکو و برگزاری انتخابات مجدد در کشورشان هستند در تداوم اجتماعات اعتراض‌آمیز خود عصر یکشنبه با دیگر در پایتخت به خیابان آمدند و پس از راهپیمایی در خیابان استقلال، در میدان استقلال و کوچه‌های مشرف به آن تجمع کردند.

AP Photo
تجمع مخالفان الکساندر لوکاشنکو در میدان استقلال شهر مینسکAP Photo

در گزارش خبرگزاری‌ها آمده است که تظاهرات عصر یکشنبه از نظر وسعت و میزان شرکت کننده مانند تجمعی اعتراضی بود که هفته گذشته با حضور حدود یکصد هزار نفر در خیابان‌های مرکزی شهر مینسک برگزار شد.

بر اساس این گزارش تظاهرکنندگان روز یکشنبه پس از بارش شدید باران در حالی که پیش‌تر در خیابان‌های مرکزی پایتخت راه‌پیمایی کرده بودند به آرامی متفرق شدند.

الکساندر لوکاشنکو روز شنبه با متهم کردن کشورهای خارجی از جمله لیتوانی و لهستان به سو‌ء استفاده از ناآرامی‌‌ها و تلاش برای تصرف کشور از نیروهای مسلح بلاروس خواست از تمامیت ارضی این کشور دفاع کنند.

ادعای الکساندر لوکاشنکو مبنی بر استقرار نیروهای نظامی کشورهای همسایه در مرزها و آمادگی آنها برای ورود به خاک بلاروس از سوی ناتو و دو کشور لیتوانی و لهستان رد شده است.

ناآرامی‌های پس از انتخابات در بلاروس تاکنون دست کم سه کشته و ده‌ها مجروح به جای گذاشته است. بر اساس آخرین گزارش‌ها نزدیک به هفت هزار نفر از شهروندان این کشور نیز تاکنون از سوی پلیس و نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر مخالفان بلاروس خواستار گسترش اعتصابات برای برگزاری انتخابات مجدد شد

رهبران اروپا برای بررسی وضعیت بلاروس نشست فوق العاده برگزار می‌کنند

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین