ویروس‌کرونا به تخمین سازمان جهانی بهداشت چه مدت دیگر باماست؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
لوگوی سازمان جهانی بهداشت
لوگوی سازمان جهانی بهداشت   -  Copyright  AP Photo

سوالی که این روزها در ذهن همه است این است که ویروس کرونا چه مدت دیگر با نوع بشر است و روزی که این ویروس از اجتماعات رخت بر می بندد و آرام آرام به فراموشی سپرده می‌شود کی فرا می‌رسد؟

تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ۲۱ اوت، در آخرین اظهارنظرهای خود گفت ویروس کرونا همچنان با ماست و در کمتر از دو سال دیگر از جوامع رخت بر خواهد بست.

آقای آدهانوم با یادآوری شیوع آنفلونزای اسپانیایی، بیماری همه‌گیری که در سال ۱۹۱۸ میلادی اروپا و آمریکا را در بر گرفت و جان بیش از ۵۰ میلیون نفر را ستاند، گفت که مهار این بیماری دو سال طول کشید.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت بهم پیوستگی جوامع در عصر کنونی را یکی از دلیل عمده شیوع ویروس کرونا خواند و همزمان امیدوارنه گفت:« در عین حال ما امروز دانش و تکنولوژی این را داریم تا ویروس کرونا را متوقف کنیم.»

ویروس مرگبار کرونا که برای نخستین بار ۲۴ آذر ۱۳۹۸ خورشیدی (۱۵ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی) در شهر «ووهان» چین گزارش شد و بتدریج به دیگر کشورها سرایت کرد تا پایان روز جمعه ۲۱ اوت ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۲۳ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلاء کرده و جان بیش از ۸۰۰ هزار نفر را گرفته است.

برخی کشورها و نیز نهادهای تحقیقاتی ادعا می‌کنند یا موافق به ساخت واکسن ویروس کرونا شده‌اند و در شرف تولید انبوه آن هستند و یا در مراحل پایانی ساخت آن هستند. اما تا به امروز واکسنی که به بازار دارو عرضه شده و تایید کشورها، نهادهای تحقیقاتی معتبر و یا نهادهای تصمیم‌گیر پزشکی و بهداشتی همچون سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد، وجود ندارد.